Częstochowa: czekając na pakiet, czyli w kolejce do poradni

Autor: BM/Rynek Zdrowia • • 11 grudnia 2014 17:31

Kobiety chcące skorzystać z pomocy onkologicznej czy mammografii w Poradni Profilaktyki Chorób Piersi w częstochowskim Centrum Medycznym "Małgorzata" przeżyły kolejkowy koszmar.

Częstochowa: czekając na pakiet, czyli w kolejce do poradni

W środę (10 grudnia) nad ranem przed budynkiem Centrum ustawiła się gigantyczna kolejka do rejestracji. Czekały w niej nie tylko pacjentki z rakiem piersi. Niektóre stały po kilka godzin, by zapisać się na wizytę u lekarza onkologa lub mammografię na przyszły rok.

- Wcześniej podczas wizyty lekarz informował nas, żeby za pół roku zgłosić się na kontrolę, wyznaczał termin - twierdzi Aleksandra Mielcarz, jednak z oczekujących pacjentek. - Ostatnio nas nie zapisywano, ale informowano, że 10 grudnia i tylko przez jeden dzień będzie można zapisać się do specjalisty w poradni na 2015 rok. A ta wizyta jest dla nas bardzo ważna.

Centrum Medyczne tłumaczy, że ma dużą ilość nadwykonań za 2014 rok i dlatego w ostatnim czasie ograniczyło przyjęcia. Dlatego co bardziej przezorni postanowili przyjść pierwszego dnia, zaraz po podpisaniu kontraktu z Funduszem.

Małgorzata Anykiel, prezes Centrum twierdzi, iż wszystkiemu winny jest NFZ, który na przełomie 2013 i 2014 roku podzielił świadczenia w poradni na zabiegowe i niezabiegowe, na dodatek wykonywane w ramach chirurgii ogólnej.

- Fundusz postawił na świadczenia zabiegowe. My natomiast zapisywaliśmy nadal pacjentki niezabiegowe nie ograniczając przyjęć. 30 listopada okazało się, że mamy 351 tysięcy nadwykonań w tej procedurze - tłumaczy prezes Anykiel.

Dodaje: - Fundusz nie chciał nam przesunąć środków ze świadczeń zabiegowych na niezabiegowe i tym samym ograniczył przyjęcia pacjentek do poradni. 10 grudnia do godz. 13.00 skończyliśmy zapisy pacjentek na 2015 rok, teraz zapisujemy na 2016 r.

Kolejka przed Centrum Medycznym "Małgorzata" w Częstochowie

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum