Częstochowa: burzliwa sesja radnych o fuzji szpitali

Autor: Gazeta Wyborcza, RZ/Rynek Zdrowia • • 02 lutego 2010 11:53

Na nadzwyczajnej sesji Rady Miasta Częstochowa, zwołanej w poniedziałek (1 lutego) na wniosek SLD, w gorącej atmosferze dyskutowano o projekcie łączenia szpitali w dzielnicach Tysiąclecie i Parkitka.

Nerwowość i oburzenie  wśród radnych wywołał fakt, ze na sesji zamiast marszałka woj. śląskiego Bogusława Śmigielskiego pojawił się „tylko” Marek Piekarski, zastępca dyrektora Wydziału Zdrowia i Polityki Społecznej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego. Radni uznali, że marszałek stchórzył przed stawiającymi pytania radnymi.

– Ta nieobecność to kpina - unosili się radni lewicy w kolejnych wystąpieniach

Kolejnym powodem irytacji radnych okazało się wystąpienie radnego Kazimierza Pankiewicza, dyrektora "Parkitki" (Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. Najświętszej Maryi Panny) i koordynatora połączenia szpitali, który poinformował radnych, że debatują niepotrzebnie, bo o czymś, co się już stało. Do połączenia bowiem już doszło, 28 stycznia br. wojewoda wykreślił ze swego rejestru szpital Tysiąclecie i teraz jest tylko Wojewódzki Szpital Specjalistyczny - powstały z dwóch szpitali.

Efektem pięciogodzinnej debaty było przyjęcie 17 głosami (przy 7 sprzeciwach) stanowiska rady: prezydent i zarząd województwa maja powołać zespół do opracowania koncepcji ochrony zdrowia w mieście, z wykorzystaniem wszystkich szpitali, której celem ma być lepsza dostępność do usług medycznych.

Celem połączenia częstochowskich szpitali na Parkitce i Tysiącleciu jest poprawa finansowa obu zadłużonych placówek, poprzez ich centralizację i restrukturyzację.

Związki zawodowe w obu szpitalach zarzucają realizatorom fuzji placówek brak konkretnego biznesplanu tego przedsięwzięcia. Ponadto twierdzą, że nie ma zagwarantowanych funduszy na przeprowadzenie tego projektu. Chcą unieważnienia uchwały sejmiku województwa, dotyczącej fuzji placówek.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum