×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Częstochowa: będzie godzinny strajk ostrzegawczy

Autor: JJ/Rynek Zdrowia20 stycznia 2010 10:54

W czwartek (21 stycznia) o godz. 12.00 na godzinę mają odejść od łóżek pacjentów lekarze i pielęgniarki częstochowskich szpitali - Tysiąclecia i Parkitki.

Częstochowa: będzie godzinny strajk ostrzegawczy
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

W taki sposób będą protestować przeciwko fuzji placówek i metodom ich łączenia. Oficjalnie przyczyną akcji protestacyjnej jest brak porozumienia z dyrekcją odnośnie pakietu gwarancji pracowniczych.

– W tle oficjalnego powodu jest połączenie szpitali oraz liczba zwalnianych pracowników. Na pierwszym spotkaniu informowano nas, co zostało zaprotokołowane, że w wyniku fuzji szpitali żadnych zwolnień nie będzie. Później, że zwolnienia będą na zasadach ogólnych – mówi portalowi rynekzdrowia.pl Grażyna Cebula-Kubot, przewodnicząca komitetu strajkowego.

– W czasie ubiegłorocznego spotkania z Mariuszem Kleszczewskim, wicemarszałkiem województwa śląskiego, na planszach zademonstrowano nam liczbę 50 pracowników do zwolnienia. Na spotkaniu 5 stycznia ze związkami zawodowymi padła już liczba 60 osób. Dokładnie ile - nikt nie wie – irytuje się Grażyna Cebula-Kubot.

W czasie protestu na oddziałach mają zostać ordynatorzy, lekarze dyżurni, pielęgniarki oddziałowe. Dyżury mają być także zorganizowane w innych szpitalnych jednostkach, także technicznych. Pozostali mają na  godzinę zebrać się w auli. W strajku chcą wziąć udział wszystkie, poza Solidarnością, organizacje związkowe zarówno Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego jak i Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego.

– Pacjenci w czasie protestu będą meli pełne zabezpieczenie i nikt, to będzie potrzebował pomocy nie pozostanie bez niej. Nasza godzinna akcja protestacyjna nie jest skierowana przeciw pacjentom, a wręcz przeciwnie - w ich obronie - zaznacza doktor Cebula-Kubot.

Związkowcy zarzucają też realizatorom fuzji placówek brak konkretnego biznesplanu tego przedsięwzięcia. Ponadto twierdzą, że nie ma zagwarantowanych funduszy na przeprowadzenie tego projektu. Chcą unieważnienia uchwały sejmiku województwa, na podstawie której ma nastąpić fuzja placówek. Ich zdaniem nie była ona konsultowana ze związkami zawodowymi.

Związkowcy z Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego (na Tysiącleciu) zaskarżyli uchwałę do Sądu Administracyjnego, wykazując błędy proceduralne przy jej podejmowaniu. Uchwała sejmiku ma się uprawomocnić 21 stycznia.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNER SERWISU
    partner serwisu

    Najnowsze