Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia | 24-12-2010 12:46

Częstochowa: będą odwołania od decyzji NFZ w sprawie kontraktów

Śląski Oddział NFZ będzie musiał rozstrzygać protesty i odwołania zapowiadane przez przychodnie, które nie otrzymały kontraktów na przyszły rok.

Listę poradni specjalistycznych z kontraktami na lata 2011-2013 opublikował Śląski Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia na swojej stronie internetowej.

Z ogłoszonych przez Fundusz danych wynika, że wiele przychodni, które miały kontrakt z NFZ w tym roku, w przyszłym go nie otrzyma. Przykładowo: w Częstochowie w 2010 r. kontrakty z NFZ posiadało 39 poradni neurologicznych, a w przyszłym roku otrzyma je tylko 26. 

Wyjaśnień żądają zwłaszcza te przychodnie, które zawarły z Funduszem umowę wstępną umowę, ale ostatecznie nie dostały kontraktów. 

Dyrektorzy takich placówek są najbardziej zaskoczeni faktem, że NFZ nie podał im żadnych powodów, dla których odrzucił ich ofertę, pomimo że zakwalifikował ich lecznice do negocjacji, co oznacza, że placówki te spełniały wszystkie wymagania kadrowe i sprzętowe – pisze analizująca listę Gazeta Wyborcza.

Odwołania od decyzji Funduszu utrudnia klauzula podpisana przez wielu dyrektorów przychodni, która zastrzega, że nawet tym podmiotom, które zaakceptowały kontrakty w proponowanej przez NFZ wysokości Fundusz może ich nie dać.

Więcej:  Gazeta Wyborcza