Częstochowa: 1 października zniknie część poradni specjalistycznych

Autor: Gazeta Wyborcza, SA/Rynek Zdrowia • • 25 września 2009 09:34

W Częstochowie od 1 października zaczną znikać poradnie specjalistyczne, bo nie ma specjalistów.

Częstochowa: 1 października zniknie część poradni specjalistycznych
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Nie ma już lekarza w poradni chorób tarczycy Naszej Przychodni w Częstochowie, która traci kontrakt z NFZ od 1 października, a w poradni przy Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym na Parkitce w Częstochowie nie ma wolnych terminów do końca roku. Przyjmuje jeden endokrynolog. Pacjenci szukają też bezskutecznie poradni, w której mogliby skorzystać z pomocy gastrologa. Dzwonią do NFZ w nadziei, że urzędnik wskaże im miejsce, w którym poradę będą mogli uzyskać.

A problemy pacjentów, to skutek zarządzenia prezesa NFZ sprzed półtora roku, które narzuca obowiązek uzupełnienia braków w sprzęcie i personelu do 30 września 2009 r. W tym roku NFZ podpisywał z poradniami, które nie mogły wykazać się odpowiednim wyposażeniem w sprzęt i zatrudnieniem specjalistów, tzw. kontrakty warunkowe. Poradni, która w terminie nie zgłosi, że spełnia wymogi, kontrakt wygaśnie automatycznie za kilka dni.

Wymagania co do specjalistów są dziełem konsultantów krajowych w różnych dziedzinach medycyny. Konsultują oni swoje pomysły z izbami lekarskimi, pielęgniarskimi, związkami zawodowymi służby zdrowia, po czym wymagania zgłaszają prezesowi NFZ, a ten wprowadza je w życie.

Jacek Kopocz, rzecznik prasowy Śląskiego Oddziału NFZ wyjaśnia, że przychodnie mogą jeszcze dostarczyć do końca września dokumenty potwierdzające pełną obsadę specjalistyczną.

Śląski Oddział NFZ natomiast, póki 1 października nie przekona się, ile poradni odpadło, nic nie planuje. Czeka do końca września na dokumenty z przychodni. Jeśli okaże się, że część poradni nie spełnia wymogów i nie może realizować kontraktów, być może ogłosi konkurs i wówczas inne przychodnie przejmą uwolnione kontrakty.

Warto tu przypomnieć, że taką sytuację przeżyły pod koniec ubiegłego roku szpitale. Niektóre z powodu braku np. kardiologów z ukończoną specjalizacją, musiały zamknąć oddziały kardiologiczne, bo NFZ nie podpisał z nimi kontraktu.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNER SERWISU
    partner serwisu

    Najnowsze