Czesi wypełnili niszę po polskich wirtualnych aptekach

Autor: Gazeta.pl/Rynek Zdrowia • • 25 kwietnia 2009 16:26

Miesiąc temu Ministerstwo Zdrowia zakazało wysyłkowej sprzedaży zamówionych przez internet leków na receptę. Niszę szybko wypełnili Czesi. Tworzą serwisy internetowe po polsku.

Ministerstwo Zdrowia uznało, że sprzedaż leków na receptę jest niebezpieczna, ponieważ każdy ma prawo otworzyć firmę, która będzie prowadziła sprzedaż leków w sieci. A handel lekami przez osoby bez wiedzy farmaceutycznej może być niebezpieczny dla pacjenta.  

Zakaz polskiego resortu zdrowia nie zdał się na nic. Nadal kwitnie handel lekami na receptę w Internecie, tyle że kupujący ściągają je z Czech. Wystarczy zamówić medykament w czeskim serwisie, tamtejsza apteka wyśle go do Cieszyna, a stamtąd odbierze przesyłkę kurier.

Zagraniczne apteki sprzedają leki po cenach rynkowych, bo refundacja nie wchodzi tu w grę. O ile zakup leków refundowanych w zagranicznych aptekach nie opłaca się, to pozostałe specyfiki mogą być tańsze niż w Polsce. Dodatkowo za granicą można kupić leki, które nie są dostępne w Polsce, bo nie zostały one, z różnych względów zarejestrowane

Polskim wirtualnym aptekom natomiast pozostał handel internetowy  lekami bez recepty. Te na receptę można wprawdzie zamówić przez Internet, ale trzeba odebrać osobiście. W opinii firm farmaceutycznych w Polsce potrzebny jest bezpieczny system wysyłkowej sprzedaży leków także na receptę. Niektóre z nich, jak DomZdrowia.pl pracują nawet nad dokumentem, który określałby, w jaki sposób mogłoby się to odbywać zgodnie z prawem. W sprawie tego dokumentu o opinię firma chce zwrócić się do Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum