Czechy: tam ubezpieczyciele konkurują o pacjenta

Autor: pwx/Rynek Zdrowia • • 27 sierpnia 2019 11:16

W sieci nie brakuje materiałów dobrze oceniających służbę zdrowia u naszych południowych sąsiadów. W czym tkwi tajemnica skuteczności czeskiej służby zdrowia - o tym mówi Justyna Krowickapolska, okulista, ordynator kliniki Gemini w Ostrawie.

Czechy: tam ubezpieczyciele konkurują o pacjenta
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Justyna Krowicka zanim rozpoczęła pracę w Czechach związana była ze Szpitalem Rejonowym w Raciborzu.

Jak tłumaczy, porównując organizację opieki zdrowotnej w Czechach i Polsce, u naszego południowego sąsiada brak jest jednego monopolisty ubezpieczenia zdrowotnego. Istnieje kilku ubezpieczycieli, którzy konkurują ze sobą o klienta.

- Pacjent ma możliwość wybrania oferty, która jest dla niego najbardziej atrakcyjna, bo zawierając umowę z danym płatnikiem doskonale wie, co będzie miał zagwarantowane w ramach składki. Wie na przykład, czy jeśli zdecyduje się na przeprowadzenie operacji okulistycznej, to od razu dostanie „lepszą” soczewkę, czy będzie musiał do niej dopłacić - mówi ordynator Justyna Krowicka, cytowana w informacji dla  mediów przekazanej przez klinikę Gemini.

Możliwość dopłaty do zabiegu, ale także niewysokie dopłaty za niektóre wizyty - to kolejny wyróżnik czeskiego systemu służby zdrowia na tle polskiego. Najważniejsza jest jednak jakość oferty.

- Mnogość ubezpieczycieli powoduje, że starają się oni przedstawić jak najlepszą ofertę dla swoich klientów, na przykład poprzez dostęp do specjalistów i krótki czas oczekiwania na wizytę. Opinia leczących się ma duże znaczenie, bo jeśli ci nie są zadowoleni chociażby z zachowania personelu, czy czasu oczekiwania na wizytę, może to skutkować zerwaniem umowy - twierdzi ordynator kliniki Gemini w Ostrawie.

Prywatna czeska służba zdrowia konkuruje z polską w ofercie dla klientów zagranicznych. W klinice w Ostrawie- Hrusov, która należy do sieci Gemini, leczą się nie tylko Polacy, ale także pacjenci z Niemiec, Włoch, Wielkiej Brytanii, a od niedawna - w ramach umowy podpisanej z jednym z największych ubezpieczycieli - również Czesi. Nasi rodacy przyjeżdżają do Gemini nie tylko na refundowane przez NFZ zabiegi usunięcia zaćmy (co ciekawe aż 40 proc. to pacjenci z woj. mazowieckiego), ale także zabiegi płatne.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNER SERWISU
    partner serwisu

    Najnowsze