Czas hospitalizacji - drażliwy temat

Autor: KL,TOK FM/Rynek Zdrowia • • 15 listopada 2012 15:55

Pacjent dostaje jeden zastrzyk, ale w szpitalu spędza trzy dni. Dlaczego? Chory musi spędzić w placówce przynajmniej trzy dni, żeby NFZ zapłacił za jego hospitalizację

Czas hospitalizacji - drażliwy temat

Profesor Wiesław Jędrzejczak, konsultant krajowy w dziedzinie hematologii, mówił na antenie radia TOK FM, że szpitale niestety, ale szukają sposobów by na pacjencie nie stracić.

- Chodzi o to, żeby od NFZ uzyskać realnie poniesione w danej sytuacji koszty, ponieważ za wiele procedur NFZ płaci tak mało, że szpital musiałby sam do nich dokładać.

Taka praktyka bulwersuje chorych, którzy zostawiają w domu dzieci, rodziny, dodając jeszcze przymusowe L4 w pracy. Jak przyznaje na antenie radia TOK FM słuchaczy, który cierpi na wirusowe zapalenie wątroby, w przypadku określenia ilości wirusa, tzw. wiremii, konieczny jest trzydniowy pobyt w szpitalu, w czasie którego tylko raz na czczo pacjentowi pobierana jest krew.

Jak informuje portal rynekzdrowia.pl Magdalena Szefernaker, z biura prasowego Centrali NFZ takie przetrzymywanie pacjentów na oddziałach jest absolutnie nielegalne, a kontrole przeprowadzane przez odziały wojewódzkie NFZ starają się wykryć tego typu praktyki.

NFZ ma też pomysł jak tą praktykę ukrócić. Fundusz chce szpitalom płacić za zabieg, który mógłby zostać przeprowadzony w poradni czy przychodni, tyle samo, ile otrzymałaby poradnia.

Kierujący szpitalami wskazują zaś na to, że pacjenci, którzy mogliby być leczeni w trybie ambulatoryjnym trafiają do szpitali często w efekcie "spychologii" uprawianej przez lekarzy rodzinnych.

Jak mówił nam wcześniej Mirosław Kochański, dyrektor Szpitala Powiatowego w Kętrzynie przynajmniej 30 proc. hospitalizowanych pacjentów w jego placówce z powodzeniem mogłaby być leczona w POZ. - Lekarze rodzinni odsyłają do nas pacjentów, bo chcą zaoszczędzić kosztów swoim lecznicom. Niekiedy kierowani są pacjenci na wykonanie podstawowych badań - mówił.

Dyrekcja szpitala wystosowała nawet w tej sprawie pismo do przychodni prosząc o weryfikowanie skierowań do szpitali.

Szpital zaś, nie może odmówić przyjęcia pacjenta, który zgłosił się np. na SOR lub ze skierowaniem do hospitalizacji.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum