Coraz większe straty szpitali - obcokrajowcy uciekają i nie płacą

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 06 czerwca 2019 10:20

Dyrektorzy szpitali i lekarze apelują do ministra zdrowia Łukasz Szumowskiego o rozwiązane kwestii związanej z pokrywaniem kosztów świadczeń udzielanych przez polskie placówki medyczne nieubezpieczonym obcokrajowcom.

Coraz większe straty szpitali - obcokrajowcy uciekają i nie płacą
Nieubezpieczeni pacjenci z zagranicy znikają ze szpitali, gdy poczują się lepiej, bo nie są w stanie pokryć kosztów leczenia. Fot. archiwum (zdj. ilustracyjne)

Jak wyjaśnia Gazeta Wyborcza, dziś nieubezpieczeni pacjenci z zagranicy znikają ze szpitali, gdy poczują się lepiej, bo nie są w stanie pokryć kosztów leczenia.

Tylko w 2018 r. leczenie nieubezpieczonych obcokrajowców kosztowało Szpital Uniwersytecki w Krakowie 456 tys. zł, Uniwersyteckie Centrum Kliniczne w Gdańsku - prawie 240 tys. zł. Z kolei faktury niezapłacone przez cudzoziemców w gdańskiej spółce Copernicus, w skład której wchodzi Szpital św. Wojciecha w Gdańsku sięgają kwoty 700 tys. zł.

Nieubezpieczeni obcokrajowcy zgłaszają się po świadczenia medyczne po doznanych wypadkach, urazach lub kiedy stan ich zdrowia jest poważnie nadwyrężony. Koszty ich leczenia są bardzo różne w zależności od stanu zdrowia danej osoby, łącznie dają jednak niebotyczne kwoty, które znacznie obciążają polskie placówki medyczne.

Dyrektorzy są zdania, że zaległości wynikające z niezapłaconych faktur przez obcokrajowców są istotne dla budżetu szpitala, jednak dla lekarzy zawsze priorytetem musi być ratowanie życia ludzkiego. Tak też czynią. Niestety po fakcie pozostają nieuregulowane sprawy związane z brakiem ubezpieczenia i nieopłacone faktury.

Więcej: wyborcza.pl

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum