Coraz więcej placówek klinicznych decyduje się na połączenie

Autor: Dziennik Gazeta Prawna/Rynek Zdrowia • • 25 czerwca 2018 13:40

Coraz więcej placówek klinicznych decyduje się na połączenie. Daje to możliwość optymalizacji wydatków. Niedawno taką decyzję podjął senat Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Coraz więcej placówek klinicznych decyduje się na połączenie
Coraz więcej placówek klinicznych decyduje się na połączenie. Fot. Archiwum

WUM zamierza powołać Uniwersyteckie Centrum Kliniczne WUM, w skład którego wejdą Samodzielny Publiczny Centralny Szpital Kliniczny, Samodzielny Publiczny Dziecięcy Szpital Kliniczny i Szpital Kliniczny Dzieciątka Jezus. Nowy podmiot ma zacząć działać od 1 stycznia 2019 r.

Władze WUM nie ukrywają, że decyzja o zmianie dotychczasowej struktury wynika z dramatycznej sytuacji finansowej szpitali. Jak informuje Marta Wojtach, rzeczniczka WUM, obecnie zadłużenie konsolidowanych podmiotów leczniczych wynosi łącznie 815 mln zł, a wynikające z tego faktu koszty determinują ich wyniki finansowe. Największą troskę budzi sytuacja szpitala dziecięcego, którego zadłużenie w krótkiej perspektywie może zagrozić dalszemu funkcjonowaniu.

Wojtach przyznaje jednocześnie, że przyjęte rozwiązanie jest trudne, ale w obecnej sytuacji jedyne możliwe - daje perspektywę uzdrowienia sytuacji największych szpitali klinicznych w Warszawie. Placówki zostaną połączone na zasadzie konsolidacji autonomicznej i będą działać w ramach UCK WUM jako filie - oddzielne zakłady lecznicze - o dotychczasowych nazwach oraz w dotychczasowych lokalizacjach i budynkach. Nie są planowane zmiany organizacyjne w zakresie realizacji świadczeń oraz działalności dydaktycznej.

Konsolidacja kilku klinicznych placówek w Centralny Zintegrowany Szpital Kliniczny planowana jest też w Poznaniu. Obecnie działają one w fatalnych warunkach (w większości w zabytkowych budynkach), nie mając adekwatnej do potrzeb infrastruktury. Nowa inwestycja ma polepszyć dostęp do opieki medycznej i nowoczesnego sprzętu oraz stworzyć lepsze warunki hospitalizacji. Jej rozpoczęcie zaplanowano na przełom 2018 i 2019 r.

Zabieg konsolidacji przeprowadziła również uczelnia wrocławska. Uniwersytecki Szpital Kliniczny we Wrocławiu powstał z połączenia pięciu szpitali klinicznych na przestrzeni ostatnich paru lat. Zgodnie ze strategią władz Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu - na jedną uczelnię medyczną powinien przypadać jeden szpital kliniczny.

Jak przyznaje dyrektor USK Piotr Pobrotyn, konsolidacja szpitali klinicznych to niełatwy proces, który niesie ze sobą ryzyko konfliktów, m.in. pracowniczych, którymi trzeba umieć zarządzać. Jednak jak argumentuje, prawidłowo przeprowadzona konsolidacja daje szansę na poprawę wyniku finansowego szpitali, optymalizację kosztów funkcjonowania, zwiększenie środków na inwestycje w bezpieczeństwo i nowe technologie medyczne oraz odpowiednie wykorzystanie zasobów pracowniczych.

Więcej: www.gazetaprawna.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum