Coraz więcej funduszy w Funduszu

Autor: AS, Rzeczpospolita/Rynek Zdrowia • • 20 sierpnia 2008 15:20

Rosną składki na ubezpieczenie zdrowotne a w raz z nim i przychody NFZ. Projekt planu finansowego Funduszu na przyszły rok zakłada kolejny ich wzrost o prawie 5,5 mld złotych.

Do podniesienia kwoty spływająch składek przyczyniają się wszyscy podatnicy, których pensje rosną - a wraz z nimi odprowadzana składka zdrowotna.

Dynamika wzrostu przychodów NFZ jest imponująca. W obszernym uzasadnieniu do projektu planu finansowego NFZ na 2009 rok, opublikowanym na stronie internetowej płatnika czytamy, że w 2009 roku zaplanowano wzrost przychodów Funduszu o 11,6% w stosunku do planu na 2008 rok, co wynika w głównej mierze z rosnących przychodów z tytułu składek na ubezpieczenie zdrowotne. Pieniędzy będzie więcej o 5 489 mln złotówek.

Według prognoz z tytułu wyższych składek w najbliższych dwóch latach do służby zdrowia trafi dodatkowych 17 mld zł. Jak wynika z projektu planu finansowego, NFZ będzie miał do dyspozycji 56 mld zł na sfinansowanie potrzeb szpitali i przychodni, czyli o 6 mld więcej niż w roku bieżącym.

Prawdziwe finansowe żniwa przyniesie ochronie zdrowia 2010 r. Ministerstwo Zdrowia chce bowiem, by właśnie wtedy składka zdrowotna wzrosła z 9 do 10 proc. Jeśli taka decyzja zapadnie, a nasze pensje będą rosły – w 2010 roku na publiczną ochronę zdrowia będziemy wydawali ok. 67 mld zł. Niemal 45 proc. tej kwoty ma być przeznaczone na leczenie szpitalne.

Pytanie tylko, czy poprawi się jego jakość czy też skorzystają na tym – jak bywało dotychczas – głównie pracownicy walczący o wyższe pensje. Eksperci spodziewają się jednak, że dodatkowe pieniądze przełożą się na większą stabilność finansową szpitali, a to z kolei nie pozostanie bez wpływu na jakość leczenia pacjenta.

Jedno jest pewne. Pacjent nie powinien czuć się już w szpitalu jak petent w dawnych czasach, obsługiwany z łaski. Płaci i to coraz więcej za usługi medyczne. Może więc warto dokładniej przyjrzeć się strukturze wydatkowania pieniędzy, trafiających do placówek medycznych.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum