Coraz trudniej pozyskać personel, więc wizyty lekarskie będą drożeć

Autor: Rzeczpospolita/Rynek Zdrowia • • 28 sierpnia 2019 09:50

Jak informuje GUS w lipcu ceny usług medycznych wzrosły rok do roku o 5,6 proc. Zdaniem ekspertów to długofalowy trend i podwyżki szybko się nie skończą.

Coraz trudniej pozyskać personel, więc wizyty lekarskie będą drożeć
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Według raportu ''Health at Glance" w Polsce przypada najmniejsza liczba lekarzy na 1000 pacjentów spośród wszystkich krajów Unii Europejskiej. Średnia dla UE wynosi 3,6. W Polsce to 2,4 lekarza. Instytucje z branży ochrony zdrowia mają trudności w zatrudnieniu lekarzy i pielęgniarek. Chęć współpracy z najlepszymi powoduje wzrost wynagrodzeń, a w konsekwencji wzrost kosztu pojedynczej wizyty u lekarza.

Zdaniem Artura Białkowskiego, dyrektora zarządzającego usługami biznesowych Medicover Polska, świadczeniodawcy borykają się z problemem emigracji kadry medycznej. Coraz trudniej pozyskać dobry personel. Chcąc mieć najlepszych lekarzy i pielęgniarki, trzeba im po prostu więcej zapłacić, a to bezpośrednio wpływa na koszty funkcjonowania placówek.

Na wzrost ten przekładają się też inwestycje - rozwój technologii, rozbudowa systemów informatycznych czy ochrona danych medycznych.

Więcej: rp.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum