Coraz trudniej o badania, bo limity się wyczerpały

Autor: Radio Gdańsk/Radio Małopolska/Rynek Zdrowia • • 01 lipca 2009 20:55

W wielu placówkach medycznych wyczerpały się limity na badania diagnostyczne i zabiegi medyczne.

Dantejskie sceny rozgrywają się przed Specjalistycznym Szpitalem im E. Szczeklika w Tarnowie – informuje Radio Małopolska.

Limity na badania rezonansem i tomografem wyczerpały się już dawno. Od kwietnia szpital badał pacjentów na własny koszt. Sfinansował nadwykonania w badaniach na półtora miliona zł., zadłużając się. Z powodu zadłużenia właśnie przerwał 2 miesiące temu zapisy na badania.

Od 1 lipca je wznowił i przed rejestracją do Pracowni Rezonansu i Tomografu ustawiają się kolejki, by załapać się na prześwietlenie w tym roku. Jest lista kolejkowa i ci, którzy stoją w środku mają szanse na otrzymanie terminu badań, ale kolejkowicze z podwórka już nie.  

Dyrektor szpitala, Marcin Kuta, negocjuje po raz kolejny z Małopolskim Oddziałem NFZ pieniądze za nadwykonania.

W równie trudnej sytuacji jest Szpital Wojewódzki w Gdańsku - wstrzymał przyjęcia na badania pacjentów rezonansem magnetycznym. Tu również skończyły się pieniądze z kontraktu zawartego z Narodowym Funduszem Zdrowia.

Szpital Wojewódzki to jedna z siedmiu placówek , w których można w regionie wykonać rezonans magnetyczny. Zdaniem pomorskiego NFZ w pozostałych szpitalach badanie jest wykonywane. Problemem jest jedynie czas oczekiwania: od 3 miesięcy do pół roku. 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum