Coraz mniej rencistów: budżet państwa oszczędza miliardy złotych

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 06 marca 2010 10:47

Rencistą zostać w Polsce coraz trudniej: ZUS mocno zaostrzył kryteria przyznawania rent.

Z tego powodu w ubiegłym roku mieliśmy najmniejszą od czasu transformacji ustrojowej liczbę osób na rencie, bo tylko 1,2 mln. W rekordowym 1998 r. było ich aż 2,7 mln – podaje Gazeta Wyborcza.

Przemysław Przybylski, rzecznik ZUS, każdy przypadek odmowy przyznania renty tłumaczy krótko: – Nie badamy, czy ktoś jest zdrowy, czy chory, ale czy choroba uniemożliwia mu wykonywanie jakiejkolwiek pracy. Np. górnik, który ma pylicę płuc, choć nie może pracować pod ziemią, może sprzedawać gazety w kiosku. I renty nie dostanie.

Ci, którzy nie zgadzają się z decyzją odmowną, mogą odwołać się do sądu. Zrobiło tak w ubiegłym roku 30 tys. osób. W 19 tys. przypadków sądy (I instancji) przyznały rację ZUS.

Zaostrzenie kryteriów przy przyznawaniu rent generuje znaczne oszczędności dla państwa. W ubiegłym roku na wypłatę tych świadczeń przeznaczono 18 mld zł, o 6 mld zł mniej, niż dziewięć lat temu.

Więcej w Gazecie Wyborczej: http://gospodarka.gazeta.pl/gospodarka/1,33181,7632749,Mamy_najmniej_rencistow_od_20_lat.html

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum