Coraz mniej polskich lekarzy decyduje się na emigrację

Autor: SA/Rynek Zdrowia • • 15 kwietnia 2010 14:18

Jeszcze dwa lata temu notowano duży wzrost wyjazdów lekarzy do pracy za granicą. Obecnie liczba wydawanych zaświadczeń o kwalifikacjach zawodowych znacząco zmalała.

Z informacji Naczelnej Izby Lekarskiej wynika, że znaczna większość lekarzy, pobierających zaświadczenia o kwalifikacjach zawodowych, podejmuje pracę za granicą na czas określony, najczęściej na kilka miesięcy.

Zdarza się również, że jeden, np. roczny kontrakt jest obsługiwany przez kilku lekarzy, wymieniających sie w placówce medycznej za granicą co trzy-cztery miesiące. Nierzadko też stosowaną formą zatrudnienia jest umowa o pracę w weekendy.

– My oczywiście, nie możemy sprawdzić, jak długo lekarz pracuje za granicą, ale na podstawie zgłoszeń do rejestru, świadczących o podejmowaniu  ponownie pracy w  Polsce można wysnuć wniosek, że wracają szybko – mówi portalowi rynekzdrowia.pl Katarzyna Strzałkowska, rzecznik prasowy Naczelnej Izby Lekarskiej.

Praca w kraju już nie tylko dla pielęgniarek, ale także dla lekarzy zaczęła się bardziej opłacać. Dowodem na to jest chociażby ograniczenie emigracji lekarzy do Szwecji, o czym pisaliśmy kilka miesięcy temu.

Warto przypomnieć, że 10 lat temu samorządowcy z regionu Kalmar powołali tam spółkę, której zadaniem było sprowadzanie polskich lekarzy. Rekrutacja w ubiegłym roku znacząco się skurczyła, a jako prawdopodobny powód spadku zainteresowania emigracją wśród lekarzy Szwedzi podali wzrost płac w Polsce.

W Szwecji lekarze mogą zarobić od 27 do 60 tysięcy koron szwedzkich brutto miesięcznie, czyli ok. 10,5-23 400 zł.

Ostatnie informacje uzyskane przez nas w Grupie Nowy Szpital potwierdzają tę opinię. Grupa szuka  bezskutecznie lekarzy, którym oferuje 15 tys. złotych wynagrodzenia.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum