Co z reformą szpitali? Adam Niedzielski: ustawa musi zostać uchwalona do końca września

Paulina Gumowska odpowiada za rozwój treści segmentu zdrowie w Grupie PTWP, w tym serwisu rynekzdrowia.pl, którego jest redaktor naczelną. Przed dołączeniem do Grupy PTWP, przez blisko dziewięć lat związana była z Wirtualną Polską. Ostatnio była redaktor naczelną obszaru lifestyle i zdrowie, m.in. WP Kobiety i portalu WP abcZdrowie. Wcześniej była zastępcą redaktora naczelnego WP oraz wiceszefową Strony Głównej i Newsroomu, a także wydawcą i redaktorem. Autor: Paulina Gumowska • Źródło: Rynek Zdrowia   • 01 sierpnia 2022 06:00

Adam Niedzielski, minister zdrowia pytany przez nas co dzieje się z projektem ustawy o modernizacji i poprawie efektywności szpitalnictwa, przyznał, że resort musi jeszcze nad nią popracować. - Sierpień będzie tym czasem- powiedział szef resortu zdrowia i dodał, że ustawa musi zostać uchwalona do końca września.

Co z reformą szpitali? Adam Niedzielski: ustawa musi zostać uchwalona do końca września
Adam Niedzielski o reformie szpitali: ustawa musi zostać uchwalona we wrześniu. Fot. PAP/Bartłomiej Wójtowicz
  • Pod koniec ubiegłego roku Ministerstwo Zdrowia przedstawiło założenia reformy szpitali
  • Na etapie konsultacji publicznych zgłoszono do projektu rekordowo, bo prawie 2 tys. uwag
  • W maju pojawiła się nowa poprawiona wersja projektu ustawy, która uwzględniła już część uwag dyrektorów szpitali i samorządowców
  • Okazuje się jednak, że i nad tą wersją dalej pracuje resort zdrowia

Adam Niedzielski o projekcie ustawy o modernizacji i poprawie efektywności szpitalnictwa

- Projekt ustawy o jest po konsultacjach publicznych i międzyresortowych. Jest dużo uwag i lęków wokół niego – przyznał w rozmowie z Rynkiem Zdrowia Adam Niedzielski. 

Minister zdrowia powiedział, że po wysłuchaniu uwag środowiska, resort zastanawia się teraz "jak ten projekt powinien zostać ostatecznie sformułowany, żeby mógł trafić na ścieżkę legislacyjną z przekonaniem, że tą ścieżkę legislacyjną przejdzie”. 

Minister odniósł się też do obaw, które wzbudza ustawa. 

- Obawy dotyczą m.in. instytucji pełnomocnika, która jest odbierana jako nadmierna ingerencja w kwestie samorządowe, bo to samorządy są najczęściej właścicielami szpitali. Mamy też dużo lęków wokół powołania Agencji Restrukturyzacji Szpitali. Ten argument w ostatnim okresie nabiera znaczenia, bo mamy taką a nie inną sytuację ekonomiczną, która nakazuje się zastanowić, czy to jest dobry czas na tworzenie nowych instytucji publicznych. Myślimy więc nad przeformułowaniem ustawy w tym aspekcie. Ale z drugiej strony mamy też pewne wymogi dotyczące kamieni milowych w KPO, które powodują, że musimy dostarczyć rozwiązania, które będą odpowiadały na potrzebę restrukturyzacji szpitali w złej sytuacji finansowej – powiedział szef resortu zdrowia.

Adam Niedzielski, przyznał, że "nad ustawą trzeba jeszcze popracować".  

- Sierpień będzie tym czasem – dodał. 

Pytany o to, czy podtrzymuje, że ustawa wejdzie w życie w tym roku, powiedział: Do tego zobowiązują nas kamienie milowe. Ustawa musi zostać uchwalona do końca września.

 

 

 

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum