×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Co dalej z nieubezpieczonymi pacjentami?

Autor: wgospodarce.pl/Rynek Zdrowia31 października 2013 16:23

Wciąż nie wiadomo, jaką kwotą będzie dysponowało w przyszłym roku Ministerstwo Zdrowia na finansowanie leczenia nieubezpieczonych w NFZ. Plan finansowy NFZ zakłada, że Fundusz, zgodnie z prognozami opartymi o wydatki w ubiegłych latach, potrzebuje na to 950 mln zł.

Co dalej z nieubezpieczonymi pacjentami?
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Portal wgospodarce.pl przypomina, że minister finansów zakwestionował tę kwotę i w projekcie ustawy budżetowej na przyszły rok zapisał tylko 165 mln. Co więcej, resorty zdrowia i finansów twierdzą, że plan finansowy NFZ jest nadal niezatwierdzony. Ale obowiązuje.

- Sprawa jest obecnie wyjaśniana pomiędzy Ministerstwem Zdrowia i Ministerstwem Finansów - mówi Krzysztof Bąk, rzecznik Ministerstwa Zdrowia.

Czasu jest niewiele. Projekt ustawy budżetowej na przyszły rok jest już po pierwszym czytaniu w Sejmie.

- Nadal trwa analiza zasadności kwot przedstawionych przez NFZ oraz co za tym idzie wymiana uwag. Trudno przewidzieć termin zakończenia rozmów - informuje Wiesława Dróżdż, dyrektor biura prasowego Ministerstwa Finansów.

Rozbieżność w kwotach ustalonych w planie NFZ i w projekcie ustawy budżetowej na przyszły rok może spowodować, że Ministerstwo Zdrowia będzie miało zbyt mało środków na pokrycie rachunków, które za leczenie nieubezpieczonych pacjentów będzie kierował do niego NFZ. Są to m. in. dzieci ubezpieczonych, osoby podlegające pod pomoc socjalną i wszystkie te, których stan wymaga natychmiastowej pomocy lekarskiej, a nie posiadają ubezpieczenia.

Więcej: www.wgospodarce.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNER SERWISU
    partner serwisu

    Najnowsze