Co dalej z kontraktami dla szpitali?

Autor: AK, Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 10 grudnia 2009 11:01

Dyrektorzy szpitali z niepokojem patrzą na plany finansowania świadczeń w przyszłym roku, tłumaczą, że będą dłuższe kolejki do specjalistów, w niektórych regionach mówią już otwarcie, że kontraktów nie podpiszą.

Bolesław Piecha:

– To będzie katastrofa. Już żaden dyrektor nie zaryzykuje przekroczenia kontraktu – zapowiada w rozmowie z Gazetą Wyborczą Jan Gierada, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach.

Mimo ogromnych nadwykonań kieleckich placówek kolejki do specjalistów w całym województwie nie zmniejszają się. Na zabieg wszczepienia endoprotezy trzeba czekać ponad dwa lata.

Szefowie lecznic mówią nieoficjalnie, że przyszłoroczne kontrakty mogą być mniejsze nawet o kilka procent. – Poinformowałam już o tym związkowców. O jakichkolwiek nagrodach czy podwyżkach można tylko pomarzyć – podkreśla Grażyna Zabielska, prezes Szpitala Kieleckiego. Lecznica rozważa również ograniczenie zabiegów planowych.

Nie lepsza sytuacja jest w całym kraju. Jak już pisaliśmy w środę (9 grudnia) dyrektorzy siedmiu szpitali klinicznych Śląskiego Uniwersytetu Medycznego nie podpiszą proponowanych im kontraktów przez NFZ.

Na konferencji prasowej zwołanej przez władze SUM rektor Ewa Małecka-Tendera oświadczyła, po spotkaniu z dyrekcjami tych placówek, że siedem szpitali klinicznych, podlegających uczelni nie podpisze w proponowanym przez Śląski Odział Wojewódzki NFZ kształcie kontraktów na 2010 rok, a tym samym szpitale będą działać tylko do lutego. Jak oświadczyła rektor – władze uczelni w pełni popierają dyrektorów szpitali w takiej decyzji.

Powodem takiej solidarnej decyzji wszystkich uniwersyteckich szpitali klinicznych, jest zmniejszenie wysokości proponowanych im przyszłorocznych kontraktów o 41 mln zł w porównaniu z rokiem bieżącym. W komunikacie wydanym z tej okazji czytamy: „Na podstawie planu zaproponowanego przez NFZ na 2010 r. szpitale w przyszłym roku nie są w stanie zapewnić opieki zdrowotnej i jakości udzielanych świadczeń zdrowotnych dla pacjentów na poziomie, co najmniej roku 2009 oraz realizować zadań statutowych. Stawki na 2010 r. zmniejszono także na świadczenia medyczne dla dzieci.”.

A tymczasem plan finansowy Narodowego Funduszu Zdrowia na 2010 rok zostanie podpisany w najbliższych dniach bez opinii sejmowej komisji zdrowia.

– Do tej pory opinia zawsze była wydawana i brano ją pod uwagę. Teraz zrobiono wszystko, by jak najciszej było o tym jak fatalny to jest plan. Komisja zbierze się, kiedy będzie już podpisany. Wydamy opinię, ale będzie to już musztarda po obiedzie – mówi portalowi rynekzdrowia.pl przewodniczący komisji Bolesław Piecha (PiS).

Jak podkreśla, plan jest krytykowany przez wszystkich parlamentarzystów z komisji bez względu na partyjną przynależność.

– Zapowiada prawdziwy dramat w ochronie zdrowia. To dzielenie biedy. Nie dziwię się, że dyrektorzy szpitali nie wiedzą czy podpisywać kontrakty, czy je oprotestować.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum