Ciężka dola pacjenta - wegetarianina

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 29 kwietnia 2009 12:15

Nie we wszystkich szpitalach pacjent wegetarianin może liczyć na bezmięsne posiłki. Musi na własną rękę skontaktować się z dietetykiem szpitala np. za pośrednictwem ordynatora, lekarza prowadzącego. Dopiero wtedy istnieje możliwość uzyskania posiłków wegetariańskich.

Dyrektor biura praw pacjenta, przy ministrze zdrowia wyjaśnia, że w obowiązującym obecnie prawie dotyczącym hospitalizacji i żywienia w placówkach medycznych nie znajduje się zapis prawny, na podstawie którego pacjent mógłby ubiegać się o podawanie podczas hospitalizacji posiłków wegetariańskich. W placówkach medycznych, gdzie prowadzi się żywienie zbiorowe, ustala się dla pacjentów diety tylko ze względu na zdiagnozowaną chorobę (lub też względy zdrowotne), np. dieta cukrzycowa, wątrobowa, niskostrawna, wysokobiałkowa czy lekka.

Jak wynika z odpowiedzi biura, w ustalaniu odpowiednich diet dla pacjentów szpital zobowiązany jest tylko do przestrzegania norm żywieniowych ustalonych przez Instytut Żywności i Żywienia.

Jak sprawdzili dziennikarze Gazety Wyborczej w Płocku, jeden z tamtejszych szpitali ma w swojej ofercie dania dla wegetarian. Chory powinien tylko pierwszego dnia pobytu w szpitalu zgłosić się do pielęgniarki oddziałowej.

Z kolei w Szpitalu Miejskim im. św. Trójcy w Płocku dań typowo wegetariańskich nie przygotowuje się.

- W przypadku, gdy dieta nie ma wpływu na proces leczenia, nie jest formą terapii leczniczej, pacjent wegetarianin może po prostu zrezygnować z dań mięsnych, zjeść np. tylko ziemniaki i surówkę. Może także poprosić bliskich o przyniesienie do szpitala dania wegetariańskiego - mówi kierownik biura marketingu, promocji zdrowia i skarg szpitala Wiesława Rybicka.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum