Cieszyński: zasady wypłaty rekompensat za pracę w jednym miejscu są jasne i opisane na stronie NFZ

Autor: MS/Rynek Zdrowia • • 08 maja 2020 16:20

Dyrektorzy szpitali covidowych nie wiedzą, jak wypłacać rekompensaty personelowi medycznemu za pracę w jednym miejscu - napisał w piątek (8 maja) dziennik Rzeczpospolita. Wątpliwości rozwiewa wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński wyjaśniając, że zasady są jasne i opisane na stronie Funduszu.

Wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński wyjaśniając, że zasady są jasne i opisane na stronie NFZ. Fot. PTWP

Jak napisał na twitterze (3 maja godz. 12.39) Damian Patecki z Naczelnej Rady Lekarskiej, współzałożyciel Porozumienia Rezydentów Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy: ''Są pierwsze sygnały, że szpitale covidowe nie wypłacają pełnego dodatku przewidzianego rozporządzeniem tylko proponują pracownikom mniej. Martwi mnie to, oni są na pierwszej linii frontu, trzeba się o nich troszczyć i zapewnić im bezpieczeństwo finansowe. Nie powinni bać się".

Wiceminister Cieszyński odniósł się do pytania zadanego przez Rynek Zdrowia na twitterze (8 maja godz. 15.03) w sprawie powyższego zarzutu, że pewne placówki medyczne zamierzają wypłacać personelowi mniejsze rekompensaty niż zapowiedziało Ministerstwo Zdrowia.

Jak wyjaśnił wiceminister Cieszyński, nie ma podstawy prawnej do wypłaty (rekompensaty - przyp.red) na podstawie rozporządzenia, za to można wypłacić tyle, ile proponuje resort zdrowia i dostać zwrot z NFZ. Podkreślił jednak, że niższych kwot NFZ nie pokryje, gdyż zasady są jasne i opisane na stronie Funduszu.

Faktycznie na stronie NFZ, pojawiły się (8 maja) zasady opisujące warunki wypłaty rekompensat. Jak czytamy na stronie płatnika: "Do 5 maja szpitale miały czas na wysłanie do oddziałów wojewódzkich NFZ informacji w sprawie dodatkowych wynagrodzeń dla osób udzielających świadczeń w szpitalach w związku z epidemią Covid19 objętych ograniczeniem zatrudnienia. Informacje zawierały wykazy personelu medycznego, którego dotyczy dodatkowy wzrost wynagrodzeń".

Fundusz podkreślił, że wykazy złożyło 111 podmiotów. Aktualnie w oddziałach wojewódzkich trwa ich weryfikacja. Po weryfikacji oddziały niezwłocznie przygotują umowy, na podstawie których, dodatkowe środki zostaną przekazane do szpitali.

Kryteria podziału środków dla personelu medycznego uprawnionego do otrzymania dodatkowego wynagrodzenia są ściśle określone w załączniku do polecenia Ministra Zdrowia z 29 kwietnia 2020 r. Zgodnie z pkt. 3 załącznika wysokość świadczenia dodatkowego powinna być równa: 80 proc. wartości wynagrodzenia brutto otrzymanego przez daną osobę w innych miejscach pracy za marzec 2020 r. albo miesiąc poprzedzający ten, w którym nastąpiło objęcie ograniczeniem.

W kwocie tej nie uwzględnia się wynagrodzenia z tytułu świadczeń zdrowotnych, których udzielanie nie wiąże się z bezpośrednim kontaktem z pacjentem albo 50 proc. wynagrodzenia zasadniczego danej osoby w szpitalu, w którym będzie objęta ograniczeniem za marzec 2020 r., a w przypadku, gdy osoba ta nie była w tym czasie zatrudniona w danym szpitalu 50 proc. wysokości miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego tej osoby w szpitalu na dzień udostępniania informacji.

W przypadku osoby zatrudnionej na innej podstawie niż stosunek pracy w wysokości 50 proc. wynagrodzenia należnego za marzec 2020 r., a w przypadku, gdy osoba ta nie była w tym czasie zatrudniona w tym szpitalu w wysokości 50 proc. miesięcznego wynagrodzenia tej osoby w szpitalu na dzień udostępniania informacji.

Czytaj: Dodatkowe wynagrodzenie dla personelu medycznego objętego ograniczeniem zatrudnienia - kryteria

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum