Cieszyński: wybór specjalności, w których zniesiemy limity, nie jest przypadkowy

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 10 lutego 2020 15:53

Od 1 marca br. zostaną zniesione limity na porady pierwszorazowe w czterech specjalnościach: neurologii, ortopedii, endokrynologii i kardiologii - podało w poniedziałek (10 lutego) w komunikacie Ministerstwo Zdrowia.

Na zdj. Janusz Cieszyński, wiceminister zdrowia Fot. PTWP

Resort zdrowia poinformował, że planowany jest także pierwszy od wielu lat wzrost wyceny tych świadczeń, który docelowo wyniesie prawie 30 procent.

Wybór dziedzin, w których od 1 marca br. zostaną zniesione limity nie jest przypadkowy - wyjaśnił Janusz Cieszyński, wiceminister zdrowia. - Właśnie w tych czterech rodzajach poradni w Polsce są największe kolejki - powiedział. - W sumie czeka w nich ok. 700 tysięcy pacjentów. Zapisanie się na pierwszą wizytę do lekarza specjalisty jest kluczowe dla przygotowania planu leczenia, które może później być kontynuowane u lekarza podstawowej opieki zdrowotnej - dodał.

By zachęcić lekarzy do przyjmowania większej liczby pacjentów, Narodowy Fundusz Zdrowia już płaci o ok. 50 proc. więcej, gdy są przyjmowani u specjalisty po raz pierwszy. Takie rozwiązanie zostało wprowadzone w drugiej połowie 2019 roku.

W 2019 roku został wprowadzony system zachęt dla lekarzy rodzinnych, którzy otrzymają wyższą stawkę za leczenie pacjentów m.in. z niedoczynnością tarczycy. - Teraz przyszedł czas na kolejny krok w stronę lepszej koordynacji pomiędzy opieką specjalistyczną a podstawową opieką zdrowotną - powiedział wiceminister. - Nasze prognozy wskazują, że dzięki nowemu systemowi czas oczekiwania na wizytę u specjalisty istotnie się skróci - pierwsze efekty pojawią się jeszcze w tym półroczu - dodał.

Narodowy Fundusz Zdrowia zapowiada również zwiększenie wyceny wszystkich świadczeń specjalistycznych. Dzięki planowanym zmianom wartość porady wzrośnie o 28 proc.

Sygnały o konieczności podniesienia wycen "dochodzą praktycznie ze strony wszystkich podmiotów prowadzących poradnie specjalistyczne" - powiedział wiceminister Cieszyński. - To realizacja naszej strategii, która przewiduje zwiększenie roli świadczeń udzielanych w ramach opieki ambulatoryjnej - dodał.

Narodowy Fundusz Zdrowia szacuje, że zniesienie limitów oraz podniesienie wycen dla wybranych czterech rodzajów porad w 2020 roku będzie kosztować ok. 300 mln zł.

- Idziemy sprawdzoną ścieżką znoszenia limitów, którą zapoczątkowaliśmy w zeszłym roku dla rezonansu magnetycznego, tomografii komputerowej, operacji zaćmy i endoprotezoplastyki - powiedział Adam Niedzielski, prezes Narodowego Funduszu Zdrowia.

Od kwietnia 2019 r. zostały zniesione limity do badań tomografii komputerowej (TK) i rezonansu magnetycznego (RM) oraz na operacje zaćmy oraz endoprotezoplastyki. Dzięki temu w ciągu roku, od listopada 2018 do listopada 2019 r., liczba badań rezonansu magnetycznego wzrosła o 30 proc. Po zniesieniu limitów, średni czas oczekiwania spadł o 35-36 proc. w zależności od trybu przyjęcia pacjenta. Po zniesieniu limitów zmniejszyły się również znacząco kolejki do operacji zaćmy, gdzie średni czas oczekiwania spadł o 25-34 proc. W przypadkach pilnych liczba pacjentów spadła o 52 proc. - poinformowano w komunikacie.

Monika Witkowska (PAP)

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum