Cieszyn: miasto przekaże 100 tys. zł na zakup sprzętu do testów na koronawirusa

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 04 kwietnia 2020 16:03

Samorząd Cieszyna przeznaczy 100 tys. zł na wsparcie zakupu do miejscowego Szpitala Śląskiego aparatu PCR, służącego do wykonywania badań na obecność koronawirusa, a także zestawów do wykonywania oznaczeń w kierunku Covid-19 - podał cieszyński magistrat.

FOT. Shutterstock; zdjęcie ilustracyjne

Rzecznik władz miasta Katarzyna Koczwara poinformowała, że 100 tys. zł trafi do zarządu powiatu cieszyńskiego, a docelowo do Szpitala Śląskiego.

- Wszystkim zależy na zdrowiu i bezpieczeństwie mieszkańców. Konieczna jest szybsza diagnoza i efektywniejsze wykonywanie testów, usprawnienie funkcjonowania Szpitala Śląskiego w Cieszynie. Dlatego wraz z innymi samorządowcami podjęłam decyzję o udzieleniu pomocy finansowej dla zarządu powiatu - skomentowała burmistrz Cieszyna Gabriela Staszkiewicz.

O zakupie sprzętu do szpitala zadecydowało w ubiegłym tygodniu starostwo, które prowadzi cieszyński szpital. Starosta Mieczysław Szczurek wskazywał wówczas, że dzięki zakupowi nie będzie już potrzeby wysyłania próbek do laboratoriów w Katowicach czy Warszawie.- Badania będą wykonywane na miejscu. Dzięki temu bardzo skróci się czas oczekiwania na wynik. Co istotne, koszt przebadania próbki w Cieszynie będzie kilkakrotnie tańszy w porównaniu do badań wykonywanych w laboratoriach spoza powiatu - mówił.

Starosta podał, że kupiony zostanie system InGenius. Po wygaśnięciu epidemii koronawirusa będzie on służył do badań genetycznych, m.in. w przypadku gruźlicy. Rzecznik cieszyńskiego magistratu Katarzyna Koczwara poinformowała, że zakup systemu oraz zestawów do wykonywania oznaczeń w kierunku Covid-19 to koszt prawie 500 tys. zł

Wsparcie inicjatywy zadeklarowali też prezydent Bielska-Białej Jarosław Klimaszewski i starosta bielski Andrzej Płonka.

Sprzęt do Szpitala Śląskiego w Cieszynie powinien trafić jeszcze w pierwszej połowie kwietnia.

Koczwara przypomniała, że cieszyński szpital w czasie epidemii koronawirusa jest jednym z kilku ośrodków w województwie śląskim, w którym hospitalizowane są osoby chore na Covid-19.

Marek Szafrański (PAP)

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum