Cieślukowski: regulacje finansowe dla pracowników medycznych to sprawa nowego ministra

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 24 września 2015 13:10

Wiceminister zdrowia Cezary Cieślukowski poinformował w Sejmie, że za politykę płacową placówek medycznych odpowiadają ich dyrekcje. Natomiast podwyżki dla pielęgniarek oraz innych zawodów medycznych to zadanie dla przyszłego ministra.

Cieślukowski: regulacje finansowe dla pracowników medycznych to sprawa nowego ministra
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

O podwyżki dla pielęgniarek oraz wykluczenie z nich innych grup zawodowych zatrudnionych w ochronie zdrowia, m.in. pracowników diagnostyki laboratoryjnej, pytał w czwartek  (24 września) poseł Stanisław Wziątek (SLD).

Jak mówił, pielęgniarki przygotowały specjalny raport mówiący o ich sytuacji w systemie ochronie zdrowia, który pokazał, jak wiele jest w nim słabości i nieprawidłowości, jak bardzo zagrożone jest bezpieczeństwo obywateli. Poseł pytał, jakie działania - oprócz finansowych - podjęło ministerstwo, by nie tylko pielęgniarkom, ale i pracownikom innych zawodów medycznych żyło się lepiej, a ich praca była właściwie wynagradzana.

- Czy musi być tak, że teraz kolejna grupa zawodowa będzie wychodziła na ulice i będzie żądała podwyżek dla siebie? - pytał.

Jak zaznaczył Cieślukowski, resort ma świadomość, że za opiekę nad pacjentem odpowiada cały zespół.

 - Prowadzimy z tymi zawodami rozmowy, podejmujemy wspólnie działania, by umocnić ich pozycję zawodową - dodał. Zapewnił, że MZ jest za tym, by "refundacje finansowe" dotyczące pielęgniarek "w mierzalnym okresie czasu objęły inne zawody medyczne”. - Myślę, że jest to wyzwanie dla przyszłego ministra zdrowia - powiedział Cieślukowski.

Zwrócił uwagę, że liczba sporów zbiorowych pielęgniarek z kierownictwem szpitali była bardzo duża, a ich roszczenia przekraczały możliwości placówek, co skłoniło ministra zdrowia do podjęcia specjalnych działań dla tej grupy zawodowej.

Ale de facto - przypomniał wiceminister - za politykę płacową podmiotów leczniczych odpowiadają ich dyrekcje i nikt z nich tej odpowiedzialności nie zdjął.

- My możemy pomóc w kształtowaniu prawa umożliwiającego wzrost wynagrodzeń dla jakichś grup zawodowych, natomiast takiego mechanizmu uruchomienia specjalnych środków na podwyżki dla pozostałych grup zawodów medycznych minister zdrowia do tej pory nie planował  - powiedział Cieślukowski.

W nocy z wtorku na środę (22/23 września), po kilkunastogodzinnych negocjacjach pielęgniarki podpisały porozumienie z resortem zdrowia w sprawie m.in. podwyżek. Wynagrodzenia pielęgniarskie mają wzrastać po 400 zł przez cztery lata. Pielęgniarki domagały się podwyżki do podstawy wynagrodzenia.

Obecnie resort zdrowia przygotowuje przepisy precyzujące kwalifikacje i liczbę pielęgniarek i położnych udzielających świadczeń gwarantowanych. MZ chce także, by pielęgniarki były uwzględniane w projektach i badaniach naukowych, grantach krajowych i międzynarodowych.

Negocjacje pielęgniarek z resortem toczyły się od kilku miesięcy. 10 września Ogólnopolski Związek Pielęgniarek i Położnych zorganizował manifestację w Warszawie i ogłosił pogotowie strajkowe.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum