Ciechocinek: będą dłuższe turnusy dla chorych kardiologicznych

Autor: KL/Rynek Zdrowia • • 16 listopada 2010 15:39

NFZ wydłużył turnusy rehabilitacyjne dla osób ze schorzeniami kardiologicznymi o 10 dni. Na razie dłuższe leczenie pacjentów nie oznacza dla lecznic dodatkowych pieniędzy. W tym roku praktycznie chorzy nie skorzystają z dłuższych pobytów w uzdrowiskach.

Ciechocinek: będą dłuższe turnusy dla chorych kardiologicznych
Dotychczas osoby cierpiące na choroby kardiologiczne mogły liczyć na 21 dniowy turnus rehabilitacyjny. Teraz pobyt w uzdrowisku może trwać nawet miesiąc, o ile lekarz kierujący na takie leczenie uzna, że jest to konieczne.

W praktyce okazuje się, że z takim wydłużonym pobytem może jednak być problem. Placówki świadczące takie usługi nie otrzymały na nie od Funduszu dodatkowych pieniędzy. 

Chcielibyśmy, otaczać opieką naszych pacjentów tak długo jak jest to konieczne, jednak musimy stosować się do obowiązującej umowy z NFZ – wyjaśnia portalowi rynekzdrowia.pl Dariusz Marcinkowski, z -ca dyrektora ds. lecznictwa z 22 Wojskowego Szpitala Uzdrowiskowo-Rehabilitacyjnego w Ciechocinku.

– Aby wydłużyć pobyt części pacjentów musielibyśmy podpisać aneks do zawartej umowy na sfinansowanie dodatkowych dni leczenia, by tym samym nie narażać się na nadwykonania tłumaczy Dariusz Marcinowski.

Ponieważ takiej umowy nie ma, pacjenci nie mogą korzystać z wydłużonych turnusów, chociaż szpital od zaraz mógłby przyjęcia dużo większej liczbę osób.

– Musimy przestrzegać limitów, jakie wytyczył nam NFZ , a te są szczegółowo sprecyzowane – zaznacza dyrektor.

Zdaniem NFZ wyjściem z sytuacji jest dopasowywanie długości leczenia od stanu zdrowia chorego. W przypadku lżej chorych rehabilitacja mogłaby być skrócona do 2 tygodni. Pozwoliłoby to na oszczędności środków, które mogłyby zostać przesunięte dla pacjentów potrzebujących dłuższego leczenia.

Jak tłumaczy Dariusz Marcinkowski aktualne regulacje pozwolą na optymalizację czasu leczenia – rehabilitacji, jednak dopiero w roku 2011.

Z punktu widzenia pacjentów i lekarzy zmiany idą w oczekiwanym kierunku i przyniosą wymierne korzyści chorym uważa dyrektor Marcinkowski.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum