Ciechanowscy lekarze nie przyjęli obniżek pensji o 1600 zł

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 08 maja 2009 19:08

Zarząd regionu mazowieckiego Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy (OZZL) ma przeznaczyć 500 tys. zł na zapomogi dla lekarzy szpitala w Ciechanowie, którym dyrekcja placówki wypowiedziała umowy o pracę i którzy nie zgodzili się na przyjęcie nowych umów, obniżających płace od 1 czerwca.

Upoważnienie w tej sprawie dla zarządu mazowieckiego OZZL przyjął w piątek (8 maja) Zjazd Delegatów Regionu Mazowieckiego OZZL obradujący w Dębowej Górze pod Płockiem.

Jak poinformowano PAP w komunikacie po zakończeniu obrad, zjazd „zwrócił się z apelem do lekarzy w Polsce o niezatrudnianie się w najbliższym czasie w szpitalu w Ciechanowie”.

Delegaci przyjęli także apel do marszałka województwa mazowieckiego Adama Struzika o zażegnanie grożącego ciechanowskiemu szpitalowi niebezpieczeństwa - nowych umów nie przyjęło bowiem około stu lekarzy tej placówki.

Według rzeczniczki ciechanowskiego Specjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego, Agnieszki Woźniak, w sprawie umów o pracę i sporu płacowego między lekarzami a dyrekcją prowadzone są obecnie mediacje.

- Jest umowa między dyrekcją, protestującymi a mediatorem, że nie udzielamy żadnych informacji na temat mediacji - oświadczyła Woźniak. Przyznała zarazem, że faktycznie około stu lekarzy placówki nie przyjęło nowych warunków płacowych.

Woźniak powiedziała, że dotychczasowe warunki płacowe lekarzy zostały ustalone w grudniu 2007 r. w porozumieniu zawartym wówczas z dyrekcją, a obecnie zostały wypowiedziane w związku z trudną sytuacją finansową placówki. - Wtedy sytuacja finansowa wyglądała inaczej. Nie było kryzysu i mieliśmy nadzieję na wynegocjowanie dobrego kontraktu. Kontrakt jest taki, jaki jest. Sytuacja w Polsce i na świecie jest, jaka jest, dopadł nas niestety kryzys. Szpital, gdyby chciał dalej kontynuować trwanie w tym porozumieniu, nie miałby po prostu pieniędzy na leczenie pacjentów - podkreśliła Woźniak.

Dodała, że dotychczasowe porozumienie płacowe z lekarzami miało charakter „kroczący”, czyli zakładało co roku zwiększenie wynagrodzenia.

Według Woźniak, nowe warunki płacowe zaproponowane przez dyrekcję przewidują powrót do poziomu wynagrodzenia z grudnia 2007 r. zwiększonego o pewną kwotę podwyżki. W tym rozwiązaniu obniżka pensji lekarza kształtowałaby się na poziomie około 1,6 tys. zł.

Woźniak zaznaczyła, że wypowiedzenie warunków płacy objęło także pielęgniarki, z którymi też prowadzone są mediacje.

Specjalistyczny Szpital Wojewódzki w Ciechanowie to największy świadczeniodawca usług medycznych w regionie ciechanowskim. Posiada 22 oddziały i 50 poradni specjalistycznych.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum