Ciechanów: wznowiono i przerwano mediacje

Autor: JJ, PAP/Rynek Zdrowia • • 25 maja 2009 14:10

Jeśli w ciechanowskim szpitalu nie dojdzie do porozumienia lekarzy z dyrekcją, to w grę wchodzi od 1 czerwca czasowe zamknięcie części oddziałów i ewakuacja ich pacjentów. Zaplanowane na dzisiaj mediacje już się zakończyły. Bez żadnego rezultatu.

Kiedy rozmowy zostaną wznowione?

– Najprawdopodobniej w czwartek lub w piątek – mówi portalowi rynekzdrowia.pl rzeczniczka Specjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Ciechanowie, Agnieszka Woźniak. – Jutro na nie nie będzie czasu, bo w szpitalu będziemy mieli trochę zawirowania. Przestajemy przyjmować planowych pacjentów, więc nie będzie czasu na rozmowy - dodaje Woźniak. 

W poniedziałek rano szpital odwiedził marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik, który rozmawiał ze wszystkimi stronami sporu, w tym z przedstawicielami wszystkich grup zawodowych. Marszałek, który zapoznał się z sytuacją w placówce, ponownie przekonywał do porozumienia, podkreślając konieczność dialogu.

Jak poinformowała agencja, powołując się na nieoficjalne źródło, w czasie ostatniego spotkania mediacyjnego dyrekcja placówki zaproponowała wycofanie wypowiedzeń warunków płacy i jednocześnie obniżenie wynagrodzeń do poziomu, którego już wcześniej nie akceptowali lekarze. Według tego źródła, podczas spotkania pojawiła się także sugestia o możliwej redukcji zatrudnienia w szpitalu o 30 proc.

Według dyrektora szpitala Zbigniewa Trzeciaka, sytuacja finansowa szpitala, który co miesiąc odnotowuje stratę w granicach 1 mln zł, jest trudna - na koniec 2008 r. zobowiązania wymagalne placówki osiągnęły poziom 9 mln zł, natomiast wynagrodzenia pochłaniały w tym czasie 83 proc. kontraktu placówki.

Nieoficjalnie lekarze przyznają, że sprawa wypowiedzenia warunków płacy ma charakter precedensowy i mogłaby w przyszłości dotyczyć także innych szpitali w kraju, w których wcześniej zawarto porozumienia płacowe w ramach sporu zbiorowego.

Specjalistyczny Szpital Wojewódzki w Ciechanowie to największy świadczeniodawca usług medycznych w regionie ciechanowskim. Swym zasięgiem obejmuje 500 tys. mieszkańców. Ma 22 oddziały i 50 poradni specjalistycznych. Rocznie hospitalizowanych jest tam około 35 tys. pacjentów.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum