Ciechanów: szpital znów będzie miał kłopoty?

Autor: Radio Ciechanów/Rynek Zdrowia • • 23 sierpnia 2009 12:19

Trwają przygotowania do przekształcenia Specjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Ciechanowie w niepubliczny ZOZ. Związkowcy zapowiadają protesty.

Ciechanów: szpital znów będzie miał kłopoty?
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Hanna Jaroszewska, prezes ciechanowskiego szpitala rejestruje spółkę, a władze Regionu Mazowsze NSZZ Solidarność zapowiadają, że zawiadomią prokuraturę, jeśli samorząd województwa podtrzyma decyzję o przekształceniu sześciu mazowieckich publicznych placówek służby zdrowia w spółki prawa handlowego.

Związkowcy uważają, że przekształcenia naruszą kodeks pracy doprowadzając do zwolnień pracowników szpitali. W ich ocenie, działania zmierzają do naruszenia stabilizacji zatrudnienia pracowników przewidzianej w art. 23 kodeksu pracy i są naruszeniem paragrafu 6 k.p. który mówi, że przejście zakładu pracy lub jego części na innego pracodawcę nie może stanowić przyczyny uzasadniającej wypowiedzenie przez pracodawcę stosunku pracy.

W opinii Andrzeja Kropiwnickiego, przewodniczącego mazowieckiej Solidarności, przekształcenie szpitali sprawi, że dostęp do usług medycznych nie będzie równy.

Hanna Jaroszewska uważa, że związkowcy powinni na początku porozmawiać z Urzędem Marszałkowskim i dopiero potem zawiadamiać prokuraturę.

Warto przypomnieć, że w maju tego roku ciechanowski szpital przeżył konflikt ze związkowcami. Trwał spór płacowy, spowodowany wypowiedzeniem przez dyrekcję lekarzom porozumienia w sprawie wynagrodzeń, zawartego po strajku w 2007 roku.  Dyrekcja proponowała obniżkę pensji średnio o 30 proc. Lekarze w odpowiedzi złożyli wypowiedzenia. Poparły ich związki zawodowe.

Szpitalowi groziła ewakuacja. Ostatecznie lekarze i dyrekcja doszli do porozumienia.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNER SERWISU
    partner serwisu

    Najnowsze