Ciechanów: szpital wstrzymuje planowe świadczenia, reorganizuje oddziały

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 12 marca 2020 13:06

W związku z zagrożeniem koronawirusem Specjalistyczny Szpital Wojewódzki w Ciechanowie (Mazowieckie) wstrzymał planowe świadczenia medyczne, w tym planowe przyjęcia pacjentów. Zmieniono też lokalizację niektórych oddziałów.

Fot. archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

Jak poinformował w komunikacie ciechanowski Specjalistyczny Szpital Wojewódzki zmiany lokalowe na terenie placówki wprowadzono "w związku z sytuacją epidemiologiczną związaną z zagrożeniem koronawirusem". Placówka wyjaśniła, że oddział okulistyczny będzie zajmował pomieszczenia wspólnie z oddziałem laryngologicznym, pododdział medycyny paliatywnej będzie zajmował pomieszczenia wspólnie z oddziałem urologii, a oddział onkologiczno-hematologiczny będzie zajmował pomieszczenia dotychczasowego oddziału okulistycznego.

- Dotychczas w jednym budynku był przykładowo oddział zakaźny, oddział onkologiczny. Zmiany wprowadzamy z uwagi na trudny do przewidzenia rozwój sytuacji epidemiologicznej. Nasz oddział zakaźny ma 19 łóżek. Musimy być przygotowani na to, że potrzeba będzie ich więcej, a do tego konieczna jest wolna przestrzeń jednej czy dwóch kondygnacji. Dlatego, na wszelki wypadek, zmieniamy lokalizację niektórych oddziałów - powiedziała w czwartek (12 marca) rzeczniczka ciechanowskiego Specjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego Agnieszka Woźniak.

Placówka ta poinformowała również, że "ze względu na trudną sytuację epidemiologiczną oraz stan podwyższonej gotowości", który wprowadził wojewoda mazowiecki w związku z zagrożeniem koronawirusem, wstrzymano tam planowe przyjęcia do oddziałów szpitalnych, planowe zabiegi operacyjne, planowe przyjęcia w poradniach specjalistycznych oraz planowe badania w diagnostyczne. Przypomniano jednocześnie o wprowadzonym wcześniej zakazie odwiedzin pacjentów na oddziałach ze względu na wysoki wskaźnik zachorowań na grypę sezonową oraz zagrożenie koronawirusem. Jak wyjaśniono w przypadkach koniecznych hospitalizowanego tam pacjenta może odwiedzić - za zgodą ordynatora lub lekarza dyżurnego - jedna osoba dorosła.

Rzeczniczka ciechanowskiego Specjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego podkreśliła, że decyzja wstrzymaniu planowych świadczeń medycznych nie obejmuje nagłych przypadków. "Wszystkie urazy, porody, osoby, które wymagają podawania chemioterapii, są przyjmowane. Szpitalny Oddział Ratunkowy Pracuje, pracują wszystkie oddziały, ale jeżeli ktoś ma na przykład zaplanowany zabieg zaćmy, to musi chwilę poczekać. Będziemy wyznaczali nowe terminy" - powiedziała Woźniak. Dodała, że zawieszenie planowych świadczeń medycznych wynika tam również z konieczności zabezpieczenia odpowiedniej liczby personelu oraz środków, w tym ochronnych.

"W tym momencie wszystko jest, ale korzystamy już z naszej rezerwy, ponieważ od dawna nie mieliśmy żadnej dostawy. Te dostawy idą po prostu wolniej. Troszkę robi nam się krucho ze środkiem do dezynfekcji rąk, z maseczkami. Dlatego musimy brać pod uwagę to, żeby ta nasza rezerwa starczyła na przypadki nagłe, ratowania życia. Sytuacja jest dynamiczna" - podkreśliła Woźniak. Zwróciła jednocześnie uwagę, że w sytuacji, gdy szpital nie przyjmuje pacjentów planowych, to w poradniach specjalistycznych można np. uzyskać e-receptę przez telefon.

Specjalistyczny Szpital Wojewódzki w Ciechanowie jest największą placówką medyczną na północnym Mazowszu. W czwartek w południe hospitalizowane były tam dwie osoby z podejrzeniem koronawirusa - placówka czeka na wynik ich badań.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum