Ciechanów: nadal negocjują

Autor: Katarzyna Ptak/Rynek Zdrowia • • 27 maja 2009 12:40

Nadal trwają negocjacje pomiędzy dyrekcją i lekarzami w Specjalistycznym Szpitalu Wojewódzkim w Ciechanowie. Rozmowy prowadzone są teraz bez udziału mediatora. Związkowcy mają nadzieję, że dojdą do porozumienia z nową dyrekcją.

– Czekamy na przedstawienie rozwiązań ze strony dyrekcji – mówi Paweł Król, szef Związku Zawodowego Lekarzy w placówce.

– Od wczoraj placówka zarządzana jest przez nowego dyrektora, który nie upoważnił mnie do udzielania jakichkolwiek informacji – mówi dla portalu rynekzdrowia.pl Anieszka Woźniak, rzeczniczka ciechanowskiego szpital.

We wtorek (26 maja) zarząd województwa mazowieckiego odwołał ze stanowiska dyrektora szpitala Zbigniewa Trzeciaka i powołał czasowo na jego miejsce Ewę Łagońską, dyrektor departamentu zdrowia w mazowieckim Urzędzie Marszałkowskim. Ma ona pełnić tę funkcję do 30 czerwca. Zdaniem zarządu zmiana na stanowisku dyrektora jest jedyną szansą na pomyślne zakończenie trwającego w szpitalu konfliktu. Wcześniej odwołania dyrektora Trzeciaka domagali się wcześniej lekarze.

Spór dotyczy wypowiedzenia przez dyrekcję warunków płacy wobec lekarzy ustalonych w grudniu 2007 r. w porozumieniu kończącym spór zbiorowy. Nowych, proponowanych przez dyrektora placówki warunków płacy, które miałyby obowiązywać od 1 czerwca tego roku na poziomie sprzed porozumienia, nie przyjęło ponad 100 lekarzy, czyli większość specjalistycznej kadry. Oznacza to rozwiązanie ich umów o pracę z początkiem miesiąca. Wypowiedzenia płacy otrzymały też pielęgniarki.

Jeśli lekarze nie znajdą porozumienia z nową dyrekcją placówce od 1 czerwca ( poniedziałek) grozi czasowe zamknięcie części oddziałów.

Dyrektor Trzeciak argumentował, że wypowiedzenia warunków płacy były konieczne, bo sytuacja finansowa szpitala jest trudna - placówka co miesiąc odnotowuje stratę ok. 1 mln zł.

Zarząd mazowieckiego Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy w ubiegłym tygodniu złożył w ciechanowskiej Prokuraturze Rejonowej wniosek o zbadanie m.in. czy działania dyrektora Specjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego były zgodne z prawem.

– Wniosek dotyczy przede wszystkim dwóch spraw. Dyrektor zerwał jednostronnie porozumienie kończące spór zbiorowy. Zgodnie z prawem w taki sposób nie mógł postąpić, ponieważ nie porozumiał się w tej sprawie ze związkiem. Gdyby obie strony doszły do porozumienia o czasowym zawieszeniu pracy dyrektor postąpiłby prawidłowo, jednak do takiej sytuacji nie doszło – mówi dla portalu rynekzdrowia.pl Krzysztof Bukiel, szef OZZL. – Dyrektor Trzeciak naraził mieszkańców Ciechanowa i okolic na brak możliwości dostępu do świadczeń zdrowotnych.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum