Ciechanów: dyrektor non grata

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 12 maja 2009 17:17

OZZL domaga się, aby do 15 maja dyrektor Szpitala Wojewódzkiego w Ciechanowie został odwołany ze stanowiska...

Ciechanów: dyrektor non grata
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

W przeciwnym razie – jak zapowiedział przewodniczący zarządu regionu mazowieckiego Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy Maciej Jędrzejowski – związek złoży doniesienie do prokuratury o popełnieniu przez niego przestępstwa.

Obecny spór dotyczy wysokości płac zatrudnionych w placówce lekarzy. Jak powiedział przewodniczący szpitalnej komisji Związku Paweł Król podczas konferencji prasowej wyjaśnił, że w lutym dyrektor jednostronnie wypowiedział porozumienie, jakie zawarł w 2007 r. ze szpitalną organizacją OZZL na zakończenie sporu zbiorowego, po czym wręczył każdemu lekarzowi indywidualne wypowiedzenie umowy o pracę w części dotyczącej wynagrodzenia, zmniejszając je o ok. 30 proc. Oznaczałoby to, że lekarze specjaliści zarabialiby 3800 zł brutto, czyli tyle, ile otrzymuje za pracę lekarz rezydent.

Wniosek do prokuratury dotyczyć ma także marszałka województwa mazowickiego Adama Struzika, który w ocenie związku nie zareagował odpowiednio na bezprawne działania dyrektora szpitala, chociaż był o tym informowany. Rzecznik prasowy urzędu marszałkowskiego Marta Milewska twierdzi, że pismo OZZL w tej sprawie wpłynęło do marszałka we wtorek rano. Podkreśliła jednak, że marszałek województwa ma w tej sprawie ograniczone możliwości działania. A za umowy z lekarzami odpowiada dyrektor szpitala i powinien zdawać sobie sprawę z zagrożeń, jakie płyną z obecnej sytuacji. Jest za wcześnie, by mówić o jego ewentualnym zwolnieniu. Marszałek nie może nikomu niczego nakazać, może tylko prosić strony konfliktu o rozmowy.

Milewska dodała, że na skutek wcześniejszych pism OZZL odpowiedzialny za opiekę zdrowotną wicemarszałek Waldemar Roszkiewicz spotykał się ze stronami konfliktu i apelował o porozumienie dla dobra mieszkańców.

W opinii OZZL, istnieje realne zagrożenie, że wskutek bezprawnych działań dyrektora placówki 1 czerwca szpital w Ciechanowie zaprzestanie działalności i dojdzie do jego ewakuacji.

Paweł Król powiedział, że spośród 170 zatrudnionych w szpitalu lekarzy ok. 120 deklaruje, że nie przyjmie proponowanych przez dyrektora warunków. Podkreślił, że liczba ta może się tylko zwiększyć, bo niektórych obowiązuje krótki, dwutygodniowy okres wypowiedzenia. Ponadto. lekarzy wiąże także wewnętrzne porozumienie, które nakłada wysokie zobowiązania finansowe na tych, którzy sami chcieliby porozumieć się z dyrektorem placówki.

Zdaniem przewodniczącego OZZL Krzysztofa Bukiela, sytuacja w Ciechanowie ma wymiar nie tylko lokalny i jest początkiem odstępowania od zawartych w 2007 r. porozumień z lekarzami w szpitalach w całym kraju. - Dyrektor szpitala w Ciechanowie działa na polecenie władz publicznych – powiedział Bukiel.

– Rządzący chcą pokazać, że lekarzy można trzymać na krótkiej smyczy, którą udało nam się zerwać dwa lata temu. Teraz tą sprawą nikt się nie interesuje, dopiero 1 czerwca, kiedy dojdzie do ewakuacji szpitala, pani minister zwoła konferencję prasową, na której lekarze z Ciechanowa przedstawieni zostaną jako bandyci, którzy swoimi żądaniami sprowadzili na pacjentów zagrożenie zdrowia i życia.

Król poinformował we wtorek, że dyrektor szpitala planuje zamknięcie z dniem 1 czerwca dziewięciu oddziałów na okres trzech miesięcy i stworzenie w ich miejsce oddziału zabiegowego i zachowawczego, które jako jedyne miałyby w tym czasie zapewnić opiekę medyczną. Tymczasem jest to jedyny szpital specjalistyczny w promieniu 100 km, który zapewnia opiekę hematologiczną i onkologiczną dla pacjentów z regionu byłego województwa ciechanowskiego. W tej chwili nie ma dla tych pacjentów alternatywy.

W szpitalu w Ciechanowie jest 720 łóżek. Rocznie hospitalizowanych jest ok 35 tys. pacjentów.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNER SERWISU
    partner serwisu

    Najnowsze