Ciąża sposobem na kolejki do specjalistów? Wystarczy zaświadczenie

Autor: Gazeta Pomorska/Rynek Zdrowia • • 23 stycznia 2017 12:50

Zgodnie z tzw. "ustawą za życiem", od 1 stycznia 2017 r. kobiety w ciąży i dzieci z ciężkim upośledzeniem należą do uprzywilejowanej grupy osób, która nie jest wpisywana w kolejkę oczekujących do lekarza. W praktyce oznacza to, że ciężarna kobieta dostanie się do tych specjalistów, na których normalnie musiałaby czekać miesiącami.

Ciąża sposobem na kolejki do specjalistów? Wystarczy zaświadczenie
Od 1 stycznia kobiety w ciąży i dzieci z ciężkim upośledzeniem należą do uprzywilejowanej grupy osób, która nie jest wpisywana w kolejkę oczekujących do lekarza. Fot. Archiwum

Joanna Mierzwińska z Dolnośląskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ przypomina w Gazecie Pomorskiej, że od 1 stycznia br. kobiety w ciąży i dzieci z ciężkim upośledzeniem - obok inwalidów wojskowych i wojennych, kombatantów, dawców krwi oraz dawców organów - mają prawo do świadczeń szpitalnych oraz ambulatoryjnej opieki specjalistycznej poza kolejnością.

Świadczenie musi zostać udzielone w dniu zgłoszenia lub w innym terminie; w przypadku AOS nie później jednak niż w ciągu 7 dni roboczych.

Kobieta w ciąży musi okazać w rejestracji zaświadczenie od lekarza podstawowej opieki zdrowotnej lub lekarza ubezpieczenia zdrowotnego, posiadającego specjalizację II stopnia lub tytuł specjalisty w dz. położnictwa i ginekologii/perinatologii.

Więcej: www.pomorska.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum