Chybicka: rodzice dzieci z CZD apelują o pomoc do Jarosława Kaczyńskiego

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 08 czerwca 2016 18:14

Rodzice dzieci leczonych w Centrum Zdrowia Dziecka apelują o podjęcie wszelkich możliwych działań, by mali pacjenci szpitala mogli liczyć tam na właściwe leczenie i opiekę; Instytut wymaga pomocy tu i teraz - powiedziała w środę (8 czerwca) przewodnicząca Parlamentarnego Zespołu ds. Dzieci Alicja Chybicka (PO).

Chybicka: rodzice dzieci z CZD apelują o pomoc do Kaczyńskiego. Fot. PTWP

Zespół, jak przekazała posłanka na konferencji prasowej w Sejmie, zdecydował o wystosowaniu memorandum do premier Beaty Szydło i ministra zdrowia Konstantego Radziwiłła "z gorącą prośbą o natychmiastową pomoc dzieciom, które walczą o swoje życie w CZD".

Posłanka przypomniała, że pielęgniarki strajkują w Instytucie szesnasty dzień. - To oznacza, w pewnym sensie, szesnasty dzień paraliżu funkcjonowania Centrum Zdrowia Dziecka - oceniła, mówiąc o odesłanych, wypisanych lub przeniesionych pacjentach.

Chybicka powiedziała, że była w CZD i z jej informacji wynika, że zostały tam głównie dzieci z woj. mazowieckiego i Warszawy, bo pacjenci z innych regionów kraju zostali odesłani do swoich macierzystych jednostek. Na niektórych oddziałach, jak podkreślała, zamiast pielęgniarek pracują lekarze.

- Cały parlamentarny zespół ds. dzieci, który skupia polityków wszystkich możliwych opcji stoi na stanowisku, że tu i teraz musi być reakcja rządu, któremu zdarzył się taki "pożar". Jak jest pożar, to się wyciąga armaty wodne i pożar się gasi. To nie jest czas, kiedy można powolutku coś robić, bo dom który się pali spłonie zanim zdążymy zrobić zmiany systemowe - podkreśliła.

- Trzeba pomóc tu i teraz, żeby dzieci mogły wrócić do Centrum Zdrowia Dziecka, które jest placówką wysokiej referencyjności i które ma wiele procedur niezastępowalnych - dodała.

Jak zauważyła posłanka PO w klinikach CZD wykonywane są procedury, których nie realizuje się nigdzie indziej. - Trzeba zrobić wszystko, by jedyna tego typu placówka w Polsce mogła funkcjonować - powiedziała.

Przypomniała, że w kraju jest wiele placówek, gdzie pielęgniarki są w sporze zbiorowym. - Boję się, że strajk rozleje się na cała Polskę i za chwilę we wszystkich wysokospecjalistycznych placówkach będziemy mieli do czynienia z tą samą sytuacją co w centrum Zdrowia Dziecka - oceniła.

Posłanka powiedziała, że dysponuje listem rodziców dzieci z CZD wystosowanym do prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, w którym apelują do niego o pomoc. Pod listem, jak podała, podpisało się 1500 osób.

"Zwracamy się z rozpaczliwą prośbą o wysłuchanie i interwencję. Jesteśmy zagubione i przerażone aktualną sytuacją w CZD w Międzylesiu. Pielęgniarki opuściły nasze chore dzieci a pan minister zdaje się tak zachowywać jakby los jednego z najlepszych specjalistycznych szpitali dziecięcych był mu obojętny" - napisały matki dzieci liście, którego fragment odczytała Chybicka.

Kobiety podkreślają, że ich dzieci stają się zakładnikami. "Nie negujemy trudnej sytuacji pielęgniarek, mamy świadomość dramatycznej sytuacji w całym polskim systemie ochrony zdrowia, tylko na miłość boską, czemu znowu ofiarą jest najsłabszy - chore dziecko" - napisały.

W ocenie autorów listu forma protestu pielęgniarek jest nie do zaakceptowania, a przedłużający się strajk zagraża dalszemu funkcjonowaniu Instytutu.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum