Chrzanów: szpital nadal żąda od pacjentów leków?

Autor: Gazeta Krakowska/Rynek Zdrowia • • 15 grudnia 2014 10:20

W ubiegłym miesiącu kontrola Funduszu w Szpitalu Powiatowym w Chrzanowie wykazała, że w placówce jest łamane prawo - żąda się od hospitalizowanych pacjentów przynoszenia własnych leków.

Na placówkę nałożono z tego tytułu karę w wysokości 361 tys. zł. Okazuje się, że na oddziale rehabilitacyjnym taka procedura trwa nadal - dowodzą dziennikarze Gazety Krakowskiej.

Na stawiane zarzuty, Krzysztof Kłos, dyrektor szpitala, odpowiada: "To nie jest tak, że szpital gwarantuje wszystkie leki pacjentom, bo takowych nie mamy. Jeśli chory trafia z oddziału na oddział, na przykład z udarowego na rehabilitację, wówczas my zapewniany wszystkie medykamenty. Jeśli natomiast bezpośrednio trafia na rehabilitację, a od dawna cierpi na nadciśnienie i ma już ustawione własne leki, lepiej, by przyniósł swoje".

Dyrektor podkreśla, że pacjent oczywiście może odmówić przekazania własnych farmaceutyków i wówczas lekarze podadzą mu leki na jego schorzenie, ale niekonieczne te same, które brał wcześniej.

Jednak w związku z zaistniałą sytuacją dyrektor wypowiedział już umowę o pracę ordynator oddziału rehabilitacji.

Zdaniem Jolanty Pulchnej, rzeczniczki Małopolskiego Oddziału NFZ, nie jest tak, jak mówi dyrektor Kłos - lecznica ma obowiązek zapewnić pacjentowi wszystkie leki. Lekarze mogą wydać zgodę na przyjmowanie własnych leków przez pacjenta, ale nie może to być nakaz.

NFZ zwróci się do dyrekcji chrzanowskiego szpitala o wyjaśnienia w sprawie.

Więcej: www.gazetakrakowska.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum