Chrzanów: konieczne łączenie oddziałów szpitala, żeby zmniejszyć stratę

Autor: Gazeta Krakowska/Rynek Zdrowia • • 07 października 2017 16:19

Strata Szpitala Powiatowego w Chrzanowie za pierwsze półrocze wyniosła 5 mln zł, a lecznica zalega dostawcom leków już ponad 1 mln zł. Koniecznością jest wdrożenie planu naprawczego, który zakłada połączenie oddziałów i oszczędności m.in. na lekach.

Chrzanów: konieczne łączenie oddziałów szpitala, żeby zmniejszyć stratę
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Dyrektor szpitala Waldemar Stylo podczas ostatniej sesji rady powiatu zaprezentował szczegóły programu naprawczego. Jeśli zaniecha się działań poprawiających kondycję finansową placówki, 2018 r. szpital zakończy ze stratą w wysokości 5,5 mln zł. W przypadku realizacji założeń programu naprawczego strata ta będzie o połowę mniejsza. Tak wynika z przeprowadzonej symulacji.

Największe straty dla szpitala generują odziały urologii, psychiatrii, chemioterapii i ginekologiczno-położniczy.

Dla ratowania finansów szpitala zdaniem dyrektora konieczne jest połączenie niektórych oddziałów. Zamierza scalić oddziały chirurgii ogólnej z onkologiczną, a chemioterapię włączyć do chorób płuc. Wygospodarowane w ten sposób miejsce zostałoby przeznaczone na rozwój oddziału kardiologicznego.

Proponowane rozwiązanie organizacji oddziałów pozwoliłoby szpitalowi wejść w system kompleksowej opieki po zawale i dzięki temu uzyskać dodatkowe środki z NFZ - podaje Gazeta Krakowska.

Inne działania to m.in. ograniczenie dyżurów nocnych i świątecznych radiologa, "bardziej przemyślane" stosowanie leków - po wykonaniu większej liczby badań, zastąpienie sprzętu jednorazowego bardziej trwałym wielokrotnego użycia oraz oszczędność energii i ciepła.

Analizą programu naprawczego zajmie się niebawem zarząd powiatu, który czeka na zaopiniowanie go przez społeczną radę szpitala.

Więcej: gazetakrakowska.pl

 

 

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNER SERWISU
    partner serwisu

    Najnowsze