Chrzanów: duże inwestycje unowocześnią szpital

Autor: przełom.pl/Rynek Zdrowia • • 09 lipca 2009 12:36

Szpital Powiatowy w Chrzanowie inwestuje poważne środki w

W ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na modernizację bloku operacyjnego placówka uzyska zwrot 75 proc. kosztów. Wkład własny wyniesie 4,3 mln zł. Z tego 2 mln zł zabezpieczy chrzanowskie starostwo - podaje portal przełom.pl

– Ministerialne rozporządzenia doprowadzają parametry bloków operacyjnych do zgodności z normami unijnymi. Polepszenie tych parametrów to tylko część wniosku. Prace budowlane opiewają na 6 mln zł. Ponadto kupimy nowy sprzęt operacyjny, nowe aparaty do znieczulania, stoły, lampy czy zestawy specjalistycznych narzędzi laparoskopowych do zabiegów ginekologicznych. Stworzymy 6-łóżkową monitorowaną salę wybudzeniową dla pacjentów po operacjach w znieczuleniu ogólnym – wylicza dyrektor szpitala Ewa Potocka.

Przetarg na modernizację bloku operacyjnego wygrało konsorcjum „Grupa 3J” z Warszawy. Pierwszy etap już się rozpoczął. Obecnie wyłączone są dwie sale operacyjne. W następnym etapie modernizowane będą kolejne cztery.

– Nie zamykamy oddziału na czas trwania prac. Pacjenci kierowani na zabiegi nie muszą się obawiać kłopotów - zaznacza Ewa Potocka.

Szpital złożył w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko także wniosek o doposażenie oddziału ratunkowego i remont prowadzącej do niego, i na izbę przyjęć, estakady. Jej koszt to 2,9 mln zł. Wniosek znalazł się na 17. miejscu pozytywnie ocenionej listy rankingowej i ma szansę na dofinansowanie w wysokości 85 proc. Szpital zapłaci więc tylko 417,5 tys. zł.

- Chcemy wyposażyć SOR w rentgeny przyłóżkowe, nowe kardiomonitory, respiratory i specjalistyczne defibrylatory. Remont estakady planujemy jako drugi etap prac - zaznacza dyrektorka.

Tylko w tym roku szpital zamierza także zainwestować w nowoczesny sprzęt aż 13,5 mln zł, w tym 4,5 mln zł z funduszy unijnych. Zakupy robi również z własnych pieniędzy. Już działa specjalistyczny cyfrowy aparat RTG (za 800 tys. zł), pogotowie ma do dyspozycji nową karetkę (60 tys. zł). Niebawem zainstalowany będzie nowy mammograf (350 tys. zł), wideogastroskop (120 tys. zł), wideobronchoskop (94 tys. zł).

Prawdopodobnie z końcem sierpnia budynek dawnej pralni przyszpitalnej zupełnie zmieni oblicze. Spółka Polsko-Amerykańskie Kliniki Serca z siedzibą w Ustroniu, która dzierżawi część obiektu, zamierza stworzyć tam specjalistyczne centrum kardiologiczne. Są plany, że z początkiem przyszłego roku klinika rozpocznie działalność. Rezonans natomiast prawdopodobnie uruchomiony będzie jeszcze w 2009 r.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum