Chorzów: opadają emocje związane z połączeniem szpitali

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 04 sierpnia 2017 14:10

Z początkiem sierpnia dwa miejskie szpitale w Chorzowie - dla dorosłych oraz Chorzowskie Centrum Pediatrii i Onkologii - zostały oficjalnie połączone i odtąd działają jako Zespół Szpitali Miejskich. Tym samym zakończył się wywołujący emocje półroczny proces fuzji.

Chorzów: opadają emocje związane z połączeniem szpitali
Chorzów: opadają emocje związane z połączeniem szpitali. Fot. Archiwum

Jego finiszem jest zapis w Krajowym Rejestrze Sądowym o rozszerzeniu działalności Zespołu Szpitali Miejskich (ZSM) o całą dotychczasową aktywność Chorzowskiego Centrum Pediatrii i Onkologii im. dr. Edwarda Hankego (ChCPiO). Jak tłumaczyła pełnomocnik prezydenta Chorzowa ds. aktywizacji społecznej Magdalena Sekuła, oznacza to automatyczne wykreślenie z KRS-u szpitala dziecięcego.

Sekuła zapewniła też, że proces technicznego łączenia szpitali przebiega na razie bez przeszkód.

- Personel obu placówek wspólnie pracuje nad ustaleniem procedur, które umożliwią sprawne i skuteczne funkcjonowanie jednego z największych szpitali na Śląsku - mówiła.

Obecnie scalona placówka zatrudnia łącznie ok. 1,2 tys. osób.

Z propozycją fuzji wyszedł na początku tego roku chorzowski samorząd argumentując, że to odpowiedź na zapowiadaną jeszcze wówczas reformę systemu służby zdrowia poprzez stworzenie tzw. sieci szpitali i jedyna możliwość utrzymania po jej wprowadzeniu świadczeń medycznych na dotychczasowym poziomie. Bez połączenia pierwotny ZSM znalazłby się w sieci na poziomie szpitali powiatowych, co skutkowałoby nieotrzymaniem ryczałtu na wszystkie oddziały i w konsekwencji kilkunastomilionowym deficytem w budżecie placówki.

Rzeczniczka chorzowskiego magistratu Karolina Skórka przypomniała, że w czerwcowej rozpisce ws. sieci, szpitale wpisane zostały jako dwa osobne.

- Teraz, po połączeniu spełniamy już warunki, by znaleźć się na poziomie szpitali wielospecjalistycznych i tym samym uzyskać najwyższy stopień referencyjności - powiedziała.

Ustawa, która wprowadza sieć szpitali, w pełni wejdzie w życie 1 października, jednak wcześniej wykazy szpitali zakwalifikowanych do sieci zostaną uzupełnione o podmioty lecznicze, które powstaną lub już powstały w wyniku połączenia dwóch lub więcej podmiotów.

Skórka dodała, że koszty związane z łączeniem placówek w wysokości 800 tys. zł pokryło miasto. Środki te zostały przeznaczone na ujednolicenie oprogramowania, łączenie baz danych oraz dostosowanie obu szpitali do prowadzenia dokumentacji w formie elektronicznej, łącznie z elektroniczną dokumentacją medyczną.

Za połączeniem placówek od początku opowiadali się pracownicy pierwotnego ZSM, a przeciw - szpitala dziecięcego, gdzie m.in. założono Społeczny Komitet Ratowania Chorzowskiej Pediatrii, a także prowadzono akcję informacyjno-protestacyjną.

Pomysł połączenia placówek pojawił się w styczniu. Następnie na początku lutego uchwałę ws. fuzji podjęli radni Chorzowa. Po uchyleniu jej przez wojewodę śląskiego (z powodu niedotrzymania przez samorząd terminu konsultacji społecznych) samorządowcy zajęli się tą sprawą jeszcze raz. Ostateczny dokument w tej sprawie podjęli w kwietniu.

Fuzja szpitali od początku wywoływała w regionie wiele emocji. Sprzeciwiający się jej pracownicy szpitala dziecięcego, wielokrotnie przekonywali, że połączenie nie będzie korzystne. Broniąc odrębności chorzowskiej pediatrii, wskazywali m.in. na renomę i dorobek placówki. Spór trafił też na forum regionalne do Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego.

W połowie marca ówczesny, wieloletni dyrektor ChCPiO Grzegorz Szpyrka, który był przeciwny połączeniu tej placówki z ZSM, stracił swe stanowisko. Zastąpił go Włodzimierz Kaczmara. Teraz dyrektorem scalonych szpitali jest dotychczasowa dyrektor ZSM Anna Knysok.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum