Choroszcz: w szpitalu protestował co drugi lekarz

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 29 października 2009 12:10

W czwartek (29 października) do południa trwał w SPP ZOZ im. Deresza w Choroszczy strajk w którym wzięła udział prawie połowa lekarzy szpitala. Uczestniczący w proteście zebrali się w sali konferencyjnej.

Jak powiedziała PAP dr Marzanna Sołowiej, z Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy, protest nie uderza w pacjentów, bo na wszystkich oddziałach zostali lekarze dyżurni.

Sołowiej zwróciła uwagę na to, że zarobki tej grupy zawodowej szpitala w Choroszczy są bardzo niskie. Specjalista z 20-letnim stażem zarabia 2530 zł brutto. Jest też jednym z kilku lekarzy podlaskich szpitali, którzy do sądu złożyli pozwy w związku z dyskryminacją płacową lekarzy w stosunku do płac rezydentów (te są wyższe, bo reguluje je ministerialne rozporządzenie).

– To paradoksalna sytuacja, by uczeń zarabiał o tysiąc złotych więcej od tego, który go szkoli - dodała dr Sołowiej.

Według niej, do czwartkowej akcji włączyli się też lekarze poradni zdrowia psychicznego w Białymstoku, która jest placówką szpitala w Choroszczy.

Dyrektor szpitala Tomasz Goździkiewicz, który kieruje placówką od marca, powiedział PAP, że rozumie postulaty lekarzy. Jak mówi, bardzo niski poziom płac lekarzy w tej placówce to przede wszystkim skutek historycznych zaszłości. Podał, że ordynator zarabia tam 2,7 tys. zł brutto (podstawowe wynagrodzenie).

Goździkiewicz zwrócił też uwagę na systemowe rozwiązanie, niekorzystne dla szpitala psychiatrycznego w Choroszczy. W kontrakcie z NFZ wartość tzw. punktu dla świadczeń psychiatrycznych - w przypadku województwa podlaskiego - to 9,5 zł. W przypadku województwa mazowieckiego - 11,5 zł.

Jak ocenił, oznacza to 8 mln zł różnicy w kontrakcie. Podkreślił, że na spełnienie żądań płacowych lekarzy wraz z pochodnymi potrzeba byłoby 5 mln zł. Tymczasem przyszłoroczny kontrakt dla szpitala ma być o 2 proc. niższy.

W szpitalu psychiatrycznym w Choroszczy zatrudnionych jest w sumie ok. 850 osób. Zadłużenie placówki, w której przebywa 840 pacjentów, sięga 21 mln zł, z czego 6 mln zł to tzw. zobowiązania wymagalne.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum