Chojnice: szpital przed widmem strat, radni apelują do NFZ

Autor: Gazeta Pomorska/Rynek Zdrowia • • 27 sierpnia 2019 13:32

Dyrekcja Szpitala Specjalistycznego im. J.K.Łukowicza w Chojnicach ostrzega, że przy rosnących kosztach i braku większego finansowania ze strony NFZ sytuacja ekonomiczna lecznicy wkrótce będzie niepokojąca. Radni powiatowi napisali apel do NFZ.

Chojnice: szpital przed widmem strat, radni apelują do NFZ
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Dyrektor chojnickiego szpitala Leszek Bonna zwraca uwagę, że koszty utrzymania są wyższe niż finansowanie.  Jak mówi lecznica oczekuje wzrostu ryczałtu szpitalnego, żeby pokryć koszty, które rosną.

W czwartek ( 29 sierpnia) na sesji radni powiatowi wystosują apel do płatnika ws. zwiększenia finansowania szpitala.

Radni mają zaapelować m.in o wypłatę nadlimitów, zwiększenie wyceny świadczeń za rok 2019 przy jednoczesnym wzroście wartości ryczałtu, a także przekazanie środków na ustawowy wzrost wynagrodzeń wszystkich grup zawodowych.

W przygotowanym apelu czytamy: "Rada apeluje o zapłatę za świadczenia wykonane ponad limit, zwiększenie wyceny procedur przy jednoczesnym zwiększeniu ryczałtu w odróżnieniu od sytuacji obecnej, w której zwiększenie wyceny procedur bez zwiększenia kwoty ryczałtu spowodowało tylko zmniejszenie ilości wykonywanych świadczeń medycznych i ograniczyło dostępność pacjentów do realizowania świadczeń zdrowotnych".

Uwzględniając wzrost cen szacuje się, że strata szpitala - biorąc pod uwagę bilans za ostatnie miesiące - na pewno się pojawi.

- Utrzymanie wyceny na poziomie z roku 2015 czy 2017 przy zwiększeniu minimalnego wynagrodzenia za pracę, wprowadzeniu norm zatrudnienia pielęgniarek i położnych oraz wejściu w życie przepisów o minimalnym wynagrodzeniu w służbie zdrowia i podwyżka dla specjalistów spowodowało drastyczny wzrost kosztów - wskazują w przygotowywanym apelu jego autorzy.

Więcej: pomorska.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNER SERWISU
    partner serwisu

    Najnowsze