Chojnice: stacja sanepidu (zapewne) splajtuje

Autor: Dziennik Bałtycki, KR/Rynek Zdrowia • • 22 marca 2010 12:39

Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna boryka się z problemami finansowymi. Jej szefowa przyznała, że nie pomagają już oszczędności.

Jak podaje Dziennik Bałtycki, podczas sesji Rady Powiatu Iwona Zalewska, dyrektor placówki przyznała, że choć nie może wydawać dochodów na bieżącą działalność, robiła to „fałszując” zeznania, a wprowadzone przez nią oszczędności, choć ocierają się o absurd, niewiele zmieniają w trudnej sytuacji stacji.

Od stycznia 2010 r. chojnicka stacja nie może już prowadzać badań sanitarnych w swoim laboratorium, gdyż nie otrzymało ono akredytacji. Mieszcząca się w starej kamienicy na piętrze stacja nie spełnianiła warunków lokalowych.

Rocznie z laboratorium korzystało ok. tysiąca chojniczan. Obecnie w stacji mieści się tylko punkt przyjmowania prób czynny przez trzy dni w tygodniu po trzy godziny. Próbki są badane w stacji w Człuchowie, która za dowóz materiału oraz odebranie wyników liczy sobie 25 zł.

Radni powiatowi postanowili wypracować stanowisko w sprawie zagrożenia likwidacją chojnickiej stacji i przesłać je wojewodzie pomorskiemu.

– Spotkanie zespołu powołanego do wyjaśnienia sytuacji w stacji sanepidu odbędzie się 23 marca. Wezmą w nim udział radni oraz dyrektor placówki. Chcemy wyjaśnić co miała na myśli dyrektor placówki, mówiąc o „fałszowaniu” zeznań oraz wystosować do wojewody pytanie, jak w ogóle wyobraża sobie funkcjonowanie stacji. To nie jest kwestia tylko niskiego planu finansowego na 2010 r., ale również siedziby placówki – mówi portalowi rynekzdrowia.pl radny Jerzy Megger, szef grupy odpowiedzialnej za sformułowanie stanowiska.

W jego opinii, bez rozwiązania tej kwestii, trudno wyobrazić jaki będzie dalszy los placówki. Przyznaje, że pojawiła się koncepcja przeniesienia stacji do budynku Szpitala Specjalistycznego w Chojnicach, ale spełza na niczym.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum