Chirurgiczna zmiana płci bez szans na refundację

Autor: rynekestetyczny.pl/Rynek Zdrowia • • 14 stycznia 2012 18:10

Doc. Bogusław Antoszewski, kierownik Kliniki Chirurgii Plastycznej w Szpitalu Klinicznym nr 1 im. N. Barlickiego w Łodzi nie widzi możliwości na powrót do refundacji zabiegów chirurgicznej zmiany płci. Operacje te były refundowane w latach 90. ub. w.

Obecnie Klinika Chirurgii Plastycznej w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym nr 1 im. Norberta Barlickiego w Łodzi ma w sumie pod opieką 340 pacjentów po operacjach zmiany płci.

Doc. Bogusław Antoszewski w wywiadzie dla portalu rynekestetyczny.pl podkreśla jednak, że zabiegi były wykonywane głównie w drugiej połowie lat 80. i w latach 90., ponieważ od 1999 r. transseksualizm został usunięty z koszyka zabiegów refundowanych. Od tego czasu liczba zabiegów w łódzkim szpitalu znacznie się zmniejszyła.

Zdaniem doc. Antoszewskiego ze spadku liczby zabiegów chirurgicznej zmiany płci w łódzkiej klinice nie można wnioskować, że tendencja spadkowa dotyczy całego kraju. Według niego pacjenci trafiają do innych placówek.

Z rozmów Antoszewskiego z lekarzami prowadzącymi Poradnię Patologii Życia Rodzinnego i Więzi Międzyludzkich (zajmuje się ona między innymi diagnozowaniem transseksualistów) wynika, że w ciągu każdego miesiąca pojawia się tam kilku pacjentów, którzy mogą być diagnozowani w kierunku transseksualizmu.

Więcej: www.rynekestetyczny.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum