Chiny zakazują szpitalom outsourcingu medycznego

Autor: tvn24bis.pl/Rynek Zdrowia • • 06 maja 2016 12:50

Po śmierci chorego na raka studenta chińska komisja ds. zdrowia zabroniła szpitalom zlecanie usług medycznych zewnętrznym firmom oraz promocji za pomocą ogłoszeń. Mężczyzna zmarł po terapii oferowanej za pośrednictwem wyszukiwarki internetowej.

Chińska komisja ds. zdrowia zabroniła szpitalom outsourcingu. Fot. Tim Sheerman-Chase/Flickr (CC BY 2.0)

Pekiński szpital, w którym mężczyzna poddał się leczeniu, zlecał prywatnej spółce przeprowadzanie terapii antynowotworowych. Rzekomo odbywało się to non-profit, lecz w rzeczywistości firma czerpała zyski z oferowania również nieskutecznych, zbędnych lub niezaaprobowanych procedur medycznych - informuje tvn24bis.pl

21-letni Wei, u którego zdiagnozowano rzadką odmianę choroby nowotworowej szukał przez internet informacji o opcjach leczenia. Postanowił spróbować terapii, o której strona pojawiła się w Baidu (chińskim odpowiedniku Google) jako jeden z pierwszych wyników wyszukiwania. Leczenie, którego koszt wyniósł 30 tysięcy dolarów, nie przyniosło rezultatów. Wei zmarł.

Witryna szpitala okazywała się łatwa do odnalezienia poprzez wyszukiwarkę Baidu nieprzypadkowo. W przeszłości spółka była wielokrotnie oskarżana o sprzedawanie firmom lub osobom oferującym najkorzystniejszą stawkę wysokich pozycji w wynikach wyszukiwania. Ponadto nie zaznacza wyników sponsorowanych (co robi np. Google).

Spółka odpiera zarzuty, tłumacząc wysoką pozycję w wyszukiwarce dużą ilością wejść na stronę. Dodaje, że jest firmą godną zaufania, spełniającą wszystkie standardy bezpieczeństwa.

Przed śmiercią Wei oskarżył Baidu o promowanie nieprawdziwych informacji medycznych, szpitalowi zarzucił reklamowanie się w sposób celowo wprowadzający w błąd. Władze chińskie wszczęły śledztwo w tej sprawie.

Więcej: www.tvn24bis.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum