Chełm: tu też nie obejdzie się bez restrukturyzacji

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 12 grudnia 2009 09:44

Pod koniec grudnia Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Chełmie pracę straci kilkunastu pracowników pralni, a to nie koniec szukania oszczędności.

Chełm: tu też nie obejdzie się bez restrukturyzacji
Władze województwa wpisały WSS w Chełmie do programu

Straty szpitala sięgają 12 mln zł. Pracuje w nim 1056 osób. Władze województwa wpisały placówkę do programu „Ratujemy polskie szpitale”. Plan naprawczy szpitala opracowała na początku roku zewnętrzna firma. Przewiduje on m.in. redukcję kilkudziesięciu etatów. Pracę mają stracić pracownicy administracyjni oraz obsługa techniczna.

Początkowo zwolnienia miały też dotknąć lekarzy i pielęgniarki, ale szpital szybko wycofał się z tego pomysłu. Mariusz Kowalczuk, dyrektor szpitala zapewnia, że nie chciałbym się ich pozbywać, tym bardziej, że budowany jest nowy gmach szpitala – podaje Gazeta Wyborcza.

Początkiem 2009 roku pracę w szpitalu straciło kilkunastu pracowników działu techniczno-administracyjnego oraz ekipa remontowo-budowlana. Na początku października trzymiesięczne wypowiedzenia dostała kolejna grupa - osoby pracujące w szpitalnej pralni.

Dyrektor wyjaśnia, że od trzech miesięcy praniem zajmuje się zewnętrzna firma. Tylko w tym listopadzie szpital zaoszczędził 23 tys. zł. Kowalczuk rozważa dalsze oszczędności, m.in. zatrudnienie zewnętrznej firmy sprzątającej. Tzw. outsorcing miałby też objąć szpitalne laboratorium i pracownię rentgenowską.

Zapowiedział, że jeśli szpital zdecyduje się wprowadzić te zmiany, to nie wcześniej niż w 2011 roku. Zdaniem Kowalczuka ratunkiem dla chełmskiego szpitala jest przekształcenie go w spółkę.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum