Chełm: szpital chce wystąpić przeciw NFZ do sądu

Autor: Gazeta Prawna/Rynek Zdrowia • • 20 października 2009 08:49

Dyrekcja Samodzielnego Publicznego Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Chełmie, chce wystąpić przeciw NFZ do sądu, o ile Fundusz nie zapłaci szpitalowi należności za nadwykonania.

Dług NFZ wobec chełmskiego szpitala wynosi już ponad 14 milionów złotych. Nie zapłacone są nadwykonania za 2008 rok i te za pierwszą połowę obecnego roku. Faktury, które wystawił szpital w kwietniu nie zostały uwzględnione przez Fundusz.

– W miniony czwartek wysłaliśmy faktury ponownie. Jeśli i tym razem NFZ je odrzuci, skierujemy sprawę do sądu – zapowiada dyrektor Samodzielnego Publicznego Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Chełmie Mariusz Kowalczuk.

Na razie chełmski szpital zachowuje płynność finansową, ale zobowiązania stale rosną.

– W tej chwili mamy do zapłacenia rachunki w wysokości 4,5 miliona złotych. Jesteśmy na granicy wypłacalności – stwierdza Kowalczuk.

Kilka tygodni temu z powodu nie zapłaconych przez NFZ nadwykonań dyrekcja szpitala zmuszona była wstrzymać przyjęcia na wszystkie oddziały. Leczone są tylko tzw. ostre przypadki czyli w stanie zagrożenia zdrowia i życia.

W podobnej sytuacji są Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Białej Podlaskiej oraz Samodzielny Publiczny Szpital Wojewódzki Szpital im. Papieża Jana Pawła II w Zamościu. W zamojskim szpitalu bez ograniczeń wykonywane są tylko usługi nielimitowane, pozostałe zaś do wysokości podpisanych z NFZ kontraktów. W Białej Podlaskiej o 30 proc. zmniejszono liczbę przyjęć.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum