Chełm: minister wysłuchał narzekań na niskie zarobki pracowników medycznych

Autor: Dziennik Wschodni/Rynek Zdrowia • • 11 października 2019 20:33

Między innymi o bardzo niskie zarobki pracowników Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Chełmie (Lubelskie) był pytany minister zdrowia Łukasz Szumowski podczas piątkowego (11 października) spotkania z mieszkańcami w Chełmskiej Bibliotece Publicznej - informuje Dziennik Wschodni.

FOT. Arch. RZ; zdjęcie ilustracyjne

Jedno z pytań zadała sekretarka medyczna: - Nasze zarobki w chełmskim szpitalu są dramatycznie niskie. Czy można coś z tym zrobić?

- Moją intencją jest, aby pracownicy w szpitalach zarabiali coraz więcej. Ale minister nie może bezpośrednio wpływać na wydatki poszczególnych placówek, a przecież ostatnio fizjoterapeutom, radiologom i diagnostom udało się podnieść zarobki. Zaaranżowałem spotkania dyrektorów Narodowego Funduszu Zdrowia z dyrektorami szpitali. Po 400 spotkaniach wyszły podwyżki po 375 zł. Skontroluję, czy tak było tutaj - odpowiedział minister zdrowia.

- Reprezentuję 15-osobowy zespół elektroradiologów z chełmskiego szpitala. Nasze zarobki są na tragicznym poziomie, ale oczekiwania przełożonych rosną i rosną. Owszem, ostatnio dostaliśmy podwyżki, ale nie są satysfakcjonujące. Wykonujemy setki badań praktycznie bezustannie. We Włodawie pracują mniej i zarabiają o tysiąc złotych więcej - mówił na spotkaniu jeden z elektroradiologów.

- Rzeczywiście, w tych grupach zawodowych podwyżki są bardzo zróżnicowane. W skali kraju zawarto około 300 takich porozumień i w sumie podwyżki wahały się od 300 do 1000 złotych - powiedział minister zdrowia.

- Nie mogę wkroczyć do szpitali, bo nie są to moje szpitale, tylko należą do samorządu, wojewódzkie do wojewódzkiego, a powiatowe do starostów. Ale mamy inne metody wpływania na wypłatę dodatkowych środków. Dyrektorzy maja wizję oddłużania i spłat. To jednak może poczekać, ludzie poczekać nie mogą - podkreślił minister Szumowski.

Więcej: dziennikwschodni.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum