Chcą się upomnieć o większe pieniądze na leczenie Ślązaków

Autor: Dziennik Zachodni/Rynek Zdrowia • • 21 sierpnia 2009 15:44

Zanieczyszczone środowisko naturalne, niezdrowe nawyki żywieniowe i niehigieniczny tryb życia sprawiają, że Ślązacy umierają przedwcześnie na raka, miażdżycę i zawały serca. Tymczasem na leczeniu Ślązaków NFZ z roku na rok coraz bardziej oszczędza - informuje Dziennik Zachodni.

Chcą się upomnieć o większe pieniądze na leczenie Ślązaków
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Doc. Paweł Buszman, prezes Polsko-Amerykańskich Klinik Serca w Ustroniu, przygotował specjalny raport o zdrowiu Ślązaków. Według tych materiałów, zgromadzonych na podstawie analiz dokumentacji medycznej i badań za lata 2008 i 2007, w woj. śląskim choroba niedokrwienna serca zabija 187 osób na 100 tys., a nowotwory - 266 osób.

Choć zdrowotne konsekwencje trybu życia i zanieczyszczenia powietrza są tragiczne, śląski NFZ, jak twierdzi doc. Buszman, jako jedyny w kraju nie zapłacił za specjalistyczne leczenie wszystkich zawałów serca i stanów przedzawałowych.

Posiłkując się raportem, Paweł Buszman zamierza wynegocjować w centrali NFZ więcej pieniędzy dla śląskiej służby zdrowia, głównie dla kardiologii.

Argumentów mu nie zabraknie. W powietrzu, którym oddychają mieszkańcy Śląska gromadzi się ponad 20 proc. zanieczyszczeń przypadających na całą Polskę. W 2007 r. wszystkie polskie fabryki wypuściły do atmosfery prawie 95 tys. ton szkodliwych substancji, z czego prawie 22 tys. ton przypadło na województwo śląskie.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNER SERWISU
    partner serwisu

    Najnowsze