Chaos na naprędce tworzonych oddziałach covidowych

Autor: wyborcza.pl/Rynek Zdrowia • • 20 października 2020 08:52

Szpitale otrzymują decyzje w sprawie tworzenia oddziałów "covidowych" z klauzulą "natychmiastowej wykonalności". To oznacza, że trzeba je zbudować w zasadzie w kilkanaście godzin.

Chaos na naprędce tworzonych oddziałach covidowych
Fot. Shutterstock (zdjęcie ilustracyjne)

Wojewoda wielkopolski Łukasz Mikołajczyk powołał oddział "covidowy" z 15 łóżkami zakaźnymi i 16 obserwacyjnymi (mają trafiać tu chorzy z podejrzeniem COVID-19) w gnieźnieńskim Szpitalu Pomniku Chrztu Polski. W praktyce oznaczało to, że trzeba było w nocy kuć stare ściany i stawiać nowe. Nowy oddział powstał na pediatrii, bo pediatria ma najlepszą infrastrukturę. Trzeba było  wypisać pacjentów i wywieźć dziecięce meble, jak informuje Gazeta Wyborcza. 

Z całego personelu na ochotnika do pracy na tym oddziale zgłosili się jedynie chirurdzy. - Jak leczyć COVID-19, uczymy się z głównie z internetu. W szpitalu w Gnieźnie nie ma zakaźnika, a wytyczne dotyczące terapii wciąż się zmieniają. Walka z COVID-19 w Polsce to jedna wielka prowizorka - przyznają lekarze w rozmowie z gazetą. 

W sobotę 17 października dział techniczny skończył budowę "czerwonej strefy" w szpitalu w Gnieźnie, a po południu karetki przywiozły tu już pierwszych chorych. W liczącym 120 tysięcy mieszkańców powiecie to jedyny szpital.  Już wieczorem w sobotę wszystkie łóżka na oddziale były już zajęte - informuje Mateusz Hen, dyrektor ds. lecznictwa w szpitalu w Gnieźnie.

Rząd w walce z COVID-19 wciąż stawia na tzw. optymalizację regionalną. Kilka szpitali powiatowych, znajdujących się w swoim sąsiedztwie, ma "dzielić się funkcjami". Jedne z nich mają zająć się zwalczaniem COVID-19, a pozostałe - leczeniem innym niż "covidowe". 

W Wielkopolsce działa 17 ośrodków, które leczą zakażonych. Jak podało 16 października biuro prasowe wojewody,  w regionie będzie ok. 1,2 tys. łóżek "covidowych".  

Więcej: wyborcza.pl

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum