Cezary Rzemek: praca kapelana kosztuje szpital średnio 4 tys. zł miesięcznie

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 27 września 2012 13:32

Większość kapelanów w szpitalach podległych bezpośrednio resortowi zdrowia jest zatrudniona na umowę o pracę; średnio to 1,5 etatu, co kosztuje jednostkę około 4 tys. zł miesięcznie.

Cezary Rzemek: praca kapelana kosztuje szpital średnio 4 tys. zł miesięcznie
Cezary Rzemek, wiceminister zdrowia, odpowiadał w czwartek (27 września) w Sejmie na pytanie posłów Ruchu Palikota: Jacka Kwiatkowskiego, Artura Górczyńskiego i Adama Rybakowicza o kapelanów zatrudnionych w Centrum Zdrowia Dziecka i pozostałych podległych resortowi szpitalach-instytutach "w kontekście ujawnionych niedawno informacji o tragicznej sytuacji finansowej szpitali podległych bezpośrednio Ministerstwu Zdrowia".

Jak zaznaczył Rzemek, większość kapelanów w szpitalach-instytutach podległych resortowi zdrowia jest zatrudnionych na umowę o pracę, średnio jest to 1,5 etatu. Podkreślił, że w Centrum Zdrowia Dziecka jest to 1,5 etatu na 2,2 tys. wszystkich etatów.

- Nie myślę, by w tak znaczniej mierze wpływało to na samo zadłużenie - ocenił i dodał, że koszty miesięczne ponoszone przez szpital związane z zatrudnieniem kapelana to średnio 4 tys. zł.

Przypomniał, że zatrudnienie kapelanów wynika z ustawy o gwarancjach wolności sumienia i wyznania oraz konkordatu, w którym państwo polskie zapewniło osobom przebywającym w zakładach opieki zdrowotnej dostęp do wykonywania praktyk religijnych. Zaznaczył, że kapelani powinni być zatrudnieni i mogą być to różne formy zatrudnienia: umowy o pracę lub umowy zlecenia.

Odpowiadając na pytanie posła Górczyńskiego, czy resort zdrowia ma plan naprawczy zadłużonych jednostek szpitalnych, wiceminister wyjaśnił, że najbardziej zadłużone szpitale-instytuty są zobowiązane do przedłożenie ministrowi zdrowia programów naprawczych.

W ubiegłym tygodniu dyrektor Centrum Zdrowia Dziecka prof. Janusz Książyk przekazał do resortu zdrowia plan naprawczy tego instytutu; placówka jest zadłużona na kwotę blisko 200 mln zł.

Według raportu NIK najbardziej zadłużone szpitale w Polsce to instytuty podległe Ministerstwu Zdrowia. Izba ocenia, że placówkom potrzebny jest kompleksowy plan naprawy, nie wystarczy "zastrzyk finansowy".
Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum