Centrum wzięło koszary

Autor: IB/Rynek Zdrowia • • 30 czerwca 2008 11:43

Od 1 lipca br. Centrum Szkolenia Wojskowych Służb Medycznych w Łodzi formalnie przejmuje położony na powierzchni 10 ha kompleks koszarowy przy ul. 6 Sierpnia. Większa baza dydaktyczna oznacza, że będzie więcej szkoleń.

CSWSM jest jedynym ośrodkiem w kraju przygotowującym personel medyczny, średni i lekarzy, do zagranicznych misji wojskowych. Rocznie wiedzę zdobywa tu około 3,5 tys. osób.


- Mogłoby być ich więcej, ale wiele kursów nie dochodzi do skutku ze względu na nasze skromne możliwości lokalowe - podkreśla major Wojciech Smusz z CSWSM. - Prowadzimy zarówno szkolenia kwalifikacyjne, jak i doskonalące. W przypadku tych drugich zróżnicowanie jest szczgólnie duże, jako że inny zakres wiedzy przydaje się w Iraku, inny w Afganistanie, a jeszcze inny w Czadzie, pod kątem którego przeszkoliliśmy już pierwszą grupę. Nowa baza znacznie zwiększy nasze moce przerobowe.


Przekazane koszary wymagają jednak znaczących inwestycji. Szacuje się, że docelowo potrzebne będzie na ich modernizację około 53 mln zł. Planowany jest m. in. basen i lądowisko dla helikopterów. Na razie wiadomo, że w tym roku CSWSM nie dostanie na ten cel więcej, niż 1 mln zł. Plany finansowe robione są z dwuletnim wyprzedzeniem, póki co pozostaje więc jedynie korzystanie z rezerw.


- Kilka sal wykładowych w koszarach można w zasadzie wykorzystać od zaraz, podobnie jak powierzchnie magazynowe - wyjaśnia major Smusz. - Zakładamy również, że do końca roku przeniesiemy się z całą dydaktyką i administracją. Gorzej z zapleczem kursowym - bazą hotelową i stołówką, którą trzeba w zasadzie budować od zera. Tutaj potrzebne są większe środki.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum