Centrum Zdrowia Dziecka odpiera zarzuty zawarte w raporcie ekspertów

Autor: RMF24, PAP/Rynek Zdrowia • • 05 lutego 2013 11:32

Dyrekcja Instytutu Pomnika Centrum Zdrowia Dziecka w warszawskim Międzylesiu wykazuje nieścisłości i błędne dane zawarte w raporcie ekspertów przygotowanym dla ministra zdrowia i opublikowanym w piątek (1 lutego).

Centrum Zdrowia Dziecka odpiera zarzuty zawarte w raporcie ekspertów
I tak: do informacji w raporcie, iż w IPCZD przypada 3,5 etatu na jedno łóżko, szpital dodaje wyjaśnienie, iż do zatrudnionych w placówce zaliczono 200 osób z zewnętrznej firmy sprzątającej - informuje RMF FM.

Podobnie do kosztów pracy zaliczono pensje kilkudziesięciu lekarzy rezydentów, którym płaci Ministerstwo Zdrowia.

Dyrekcja IPCZD twierdzi ponadto, że średnie wynagrodzenie to nie 4,8 tys. zł, a 3 tys. zł. Różnica wynika z faktu, iż w raporcie do uposażeń zaliczono wszystkie dyżury i nadgodziny.

Szpital próbuje też zbijać zarzuty złej organizacji pracy i słabego wykorzystania łóżek szpitalnych oraz bloku operacyjnego. Procedury wysokospecjalistyczne trwają dłużej i można wykonać mniej operacji dziennie - odpowiada dyrekcja szpitala, wskazując na transplantacje, które trwają często po 12 godzin.

Jak informuje portal rynekzdrowia.pl IPCZD, pełna odpowiedź na raport ekspertów będzie gotowa najpóźniej w poniedziałek (11 lutego).

Czytaj: CZD pod lupą ekspertów: w normalnej sytuacji rynkowej instytut byłby bankrutem

Przypomnijmy: IPCZD jest zadłużony na ponad 200 mln zł. Na początku września ub.r. dyrektor placówki prof. Janusz Książyk wysłał list do ministra zdrowia, w którym apelował o pomoc finansową.

Książyk przedstawił też we wrześniu pierwszy plan naprawczy, jednak eksperci m.in. z resortów finansów i skarbu oraz Banku Gospodarstwa Krajowego wskazali na liczne uchybienia. Minister zdrowia Bartosz Arłukowicz powołał w październiku zespół ekspertów do oceny przyczyn kłopotów finansowych, potrzeb oraz warunków reorganizacji Instytutu.

W grudniu kierownictwo IPCZD przedstawił kolejny plan naprawy sytuacji finansowej placówki; zapowiedziano m.in. zmniejszenie wynagrodzeń o 8 proc., redukcję zatrudnienia mniej więcej o 100 osób, ograniczenie administracji. Ma to dać 20 mln zł oszczędności rocznie

Więcej: www.rmf24.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum