×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Centrum Onkologii w dołku finansowym na skutek pandemii. Musi ratować się pożyczkami

Autor: oprac. MCD • Źródło: Rynek Zdrowia, Gazeta Wyborcza02 marca 2023 13:15

Świętokrzyskie Centrum Onkologii, aby zachować płynność finansową, musi posiłkować się pożyczkami udzielonymi przez samorząd województwa. Powstałe zaległości w płatnościach są, jak mówią w szpitalu, konsekwencją potrącenia kontraktu przez Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ).

Centrum Onkologii w dołku finansowym na skutek pandemii. Musi ratować się pożyczkami
W Świętokrzyskim Centrum Onkologii w Kielcach działa pierwszy w Polsce cyklotron. Fot. Piotr Polak/PAP
  • "Gazeta Wyborcza" informuje o problemach Świętokrzyskiego Centrum Onkologii w Kielcach. Szpital zmuszony był zwrócić się do kontrahentów o przesunięcie terminu płatności faktur
  • Aby mógł zachować płynność finansową, władze województwa przyznały placówce dwie pożyczki -  długoterminową na kwotę 3,56 mln zł i krótkoterminową w wysokości 1,44 mln zł
  • - Zaległość powstała w 2021 roku w wyniku potrącenia przez NFZ 1/12 kontraktu dla ŚCO. Nasze Centrum, podobnie jak inne szpitale, miało z powodu pandemii problemy z wykonaniem kontraktu w 2020 roku - mówi w rozmowie z "Gazetą Wyborczą" Izabela Opalińska, rzeczniczka ŚCO

Problemy Świętokrzyskiego Centrum Onkologii po pandemii. Musi ratować się pożyczkami 

Świętokrzyskie Centrum Onkologii zmaga się z trudną sytuacją finansową. Pod koniec 2021 roku Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ) zażądał zwrotu części pieniędzy przekazanych w czasie pandemii z powodu niewykonania kontraktu. W sumie 13,5 mln złotych. Konsekwencje tego, jak opisuje "Gazeta Wyborcza", placówka odczuwa do dziś.

Szpital ma kłopot z terminowym regulowaniem zobowiązań. Aby utrzymać płynność finansową, zmuszony był zwrócić się do kontrahentów o odroczenie terminu płatności faktur.

-  W 2020 roku w związku z ogłoszonym stanem epidemii COVID-19 szpital pobierał zaliczki w wysokości 1/12 kontraktu, w celu zapewnienia ciągłości udzielania świadczeń. Konsekwencją powyższego w grudniu 2021 roku Narodowy Fundusz Zdrowia, w ramach rozliczenia, dokonał jednorazowego potrącenia, co bardzo negatywnie wpłynęło na kondycję podmiotu leczniczego - opowiada w rozmowie z "GW" Przemysław Chruściel, rzecznik prasowy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego.

Dodatkowo, jak tłumaczy, kłopoty nasiliły wysokie koszty materiałów i usług, spowodowane m.in. rosnącą inflacją.

Aby zachować płynność finansową, władze województwa przyznały placówce dwie pożyczki - długoterminową na kwotę 3,56 mln zł i krótkoterminową, którą szpital będzie musiał spłacić do końca roku, w wysokości 1,44 mln zł.

Izabela Opalińska przyznała "GW", że powstałe zaległości są konsekwencją potrącenia w 2021 roku przez NFZ 1/12 kontraktu dla ŚCO.

- Nasze Centrum, podobnie jak inne szpitale, miało z powodu pandemii duże problemy z wykonaniem kontraktu w 2020 roku, mimo że od początku pandemii utrzymywało pełną gotowość i nie ograniczało dostępności dla pacjentów onkologicznych - wyjaśniła rzeczniczka ŚCO w Kielcach. 
Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNER SERWISU
    partner serwisu

    Najnowsze